Kierunki studiów Studia na kierunku judaistyka w Krakowie - www.studiakrakow.com

top
Studia na kierunku judaistyka w Krakowie
Studia na kierunku judaistyka w Krakowie

Masz w sobie otwartość na nowe kultury i naturalną ciekawość świata? Interesujesz się historią i funkcjonowaniem środowisk żydowskich w Polsce? Rozważ zatem studia na judaistyce w Krakowie! Z naszego artykułu dowiesz się więcej na temat tego kierunku! Zapraszamy do lektury!

Studia judaistyczne dotyczą dziejów Żydów, ich kultury, literatury, a także języków żydowskich – hebrajskiego w wydaniu współczesnym i biblijnym oraz jidysz. Studia na kierunku judaistyka są bez wątpienia interdyscyplinarne, łączą bowiem zagadnienia z zakresu humanistyki, nauk społecznych, lingwistyki, a także stosunków międzynarodowych. Przez pryzmat rozmaitych dziedzin i dyscyplin naukowych badane są żydowskie społeczności, ze szczególnym naciskiem na ich dawną i współczesną obecność w Polce.

Historia Żydów ma bowiem wiele punktów stycznych z dziejami Polski, a żydowska kultura wywarła wpływ na naszą, wzbogacając ją o nowe elementy. Studia na judaistyce dają możliwość zgłębienia żydowskiej kultury, a także zapoznania się z żydowską obyczajowością. Studenci judaistyki poznają w toku studiów konflikty i rozłamy w ramach judaizmu, uczą się także na temat złożonych procesów historycznych, które stały się udziałem społeczności żydowskiej w Polsce i na świecie.

Uczelnie w Krakowie, które mają w ofercie kierunek judaistyka

Jedyną krakowską uczelnią, która oferuje kandydatom na studia kierunek judaistyka, jest Uniwersytet Jagielloński, a konkretnie Instytut Judaistyki działający w ramach Wydziału Historycznego. Instytut Judaistyki mieści się w sercu krakowskiego Kazimierza, a wiec żydowskiej dzielnicy Krakowa, przy ulicy Józefa 19.

Kandydaci na studia judaistyczne mogą podjąć naukę zarówno w ramach licencjatu, jak i magisterium – warto nadmienić, że UJ jest jedyną uczelnią w Polsce, która prowadzi studia judaistyczne na obu stopniach. Studiować judaistykę można jedynie w trybie dziennym.

Praca dla absolwentów judaistyki

Absolwenci judaistyki znajdują zatrudnienie w wielu instytucjach działających w obszarze kultury, między innymi w muzeach, domach kultury, organizacjach NGO – wszędzie tam, gdzie na co dzień obcują z żydowską kulturą, a także chronią żydowskie i polsko-żydowskie dziedzictwo. Wielu absolwentów judaistyki specjalizuje się, w ramach dalszej kariery naukowej, z zakresu hebrajskiej literatury lub zabytków kultury materialnej, takich jak synagogi lub żydowskie cmentarze.

Duża część pracuje w archiwach, zajmując się państwowymi i prywatnymi dokumentami. Są oni przygotowani także do pracy w dyplomacji i w organizacjach zajmujących się relacjami międzykulturowymi. Judaiści są posiadają także wszelkie kompetencje do pracy w firmach o międzynarodowym zasięgu, w których wykorzystuje się na co dzień znajomość języków obcych, ale także doświadczenia z zakresu kontaktów międzykulturowych.

Studia w Krakowie

Kraków jest na wskroś studencki! Miasto oferuje studentom wiele atrakcji - zarówno tych kulturalnych, jak i rozrywkowych. W Grodzie Kraka, z jednej strony, nie brak okazji do czerpania z oferty kin, teatrów, muzeów czy galerii sztuki; zaś z drugiej - do smakowania studenckiego życia w licznych pubach, klubach czy dyskotekach ulokowanych zarówno w okolicy Rynku, jak i na krakowskim Kazimierzu.

Dla studentów judaistyki Kraków jest szczególnie atrakcyjny - między innymi przez wzgląd właśnie na Kazimierz, który jest miejscem szczególnym, przez wieki kształtowanym przez chrześcijańsko-żydowskie sąsiedztwo. W Krakowie działa również wiele organizacji dedykowanych kulturze Żydów, między innymi Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie czy Żydowskie Stowarzyszenie Czulent. To w Krakowie, co roku, organizowany jest także słynny Festiwal Kultury Żydowskiej.

Mieszkanie w Krakowie

Jeśli chodzi o studenckie życie w Krakowie, to oczywistym jego aspektem jest wynajem pokoju lub mieszkania, chyba że student pochodzi z Krakowa i nie potrzebuje własnego lokum. Jak prezentują się ceny najmu właśnie na krakowskim Kazimierzu? To oczywiście zależy od metrażu, a także standardu, w jakim wykończony jest budynek i samo lokum. Wpływ na cenę ma także lokalizacja - w przypadku Kazimierza, który od lat jest modną dzielnicą Krakowa, ceny są nieco wyższe niż w innych częściach miasta. I tak jednoosobowy pokój w tej okolicy to koszt od 600 złotych miesięcznie, zaś dwupokojowe mieszkanie to zazwyczaj wydatek około 1500 zł miesięcznie (osobno płaci się czynsz administracyjny i rachunki za media licznikowe).

Lektura dla studenta judaistyki

Lekturą, która przypadnie do gustu każdej osobie zainteresowanej tematyką judaizmu i jego historii, w tym przyszłym studentom judaistyki, będzie z pewnością publikacja pod tytułem „Judaizm” autorstwa Dominique de La Maisonneuve. Książka ta omawia podstawowe fazy kształtowania się judaizmu – od starożytności aż po czasy współczesne. Zdecydowanie polecamy!Autor: Martyna Konieczna

Data publikacji: 23.05.2017
Polecane filmy
Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Znajdź uczelnię
Znajdź kierunek

RANKING POPULARNOŚCI KIERUNKÓW

2016 2015 2014 2013 2012 2011

43.67Lekarski - Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

31.69Kierunek lekarsko-dentystyczny - Gdański Uniwersytet Medyczny (GUM)

31.23Aktorstwo - Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna (PWSF) im. Leona Schillera w Łodzi

30.17kierunek lekarsko-dentystyczny - Uniwersytet Medyczny (UMED) im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

28.19Lekarsko-dentystyczny - Uniwersytet Medyczny w Lublinie

więcej

Aktualności
Festiwal Nauki WSB

Festiwal Nauki WSB

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej zaprasza na 14 Festiwal Nauki, który odbędzie się równolegle w 6 miastach: Dąbrowie Górniczej, Olkuszu, Krakowie, Częstochowie, Cieszynie oraz Żywcu. Będzie to cykl warsztatów, debat, pokazów naukowych i webinariów. Data festiwalu: ...

czytaj więcej >>

Konferencja Edukacja dla Przedsiębiorczości Akademii Ignatianum w Krakowie

Konferencja Edukacja dla Przedsiębiorczości Akademii Ignatianum w Krakowie

Akademia Ignatianum w Krakowie i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie zapraszają na III Ogólnopolską Konferencję Naukową z cyklu “Edukacja dla przedsiębiorczości” (EDP 2018). Tematem jej będzie “Edukacja dla przedsiębiorczości wobec współczesnych wyzwań cywilizacyjnych”. Konferencja ...

czytaj więcej >>

WSE zaprasza na warsztaty o Adobe InDesign

WSE zaprasza na warsztaty o Adobe InDesign

Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera i Grafika WSE są organizatorami warsztatów przeznaczonych dla nauczycieli “Typografia w Adobe InDesign, czyli jak perfekcyjnie sformatować tekst”. Są one częścią wiosny z grafiką WSE i odbędą się 23 marca 2018 r. w godzinach ...

czytaj więcej >>

UJ wysoko w światowym rankingu

UJ wysoko w światowym rankingu

Ogłoszono wyniki najnowszego światowego rankingu The Center for World University Rankings (CWUR). Uniwersytet Jagielloński zajął najwyższą lokatę ze wszystkich polskich szkół wyższych. Łącznie w prestiżowym zestawieniu uwzględniono 1000 uczelni z 61 państwa całego świata. ...

czytaj więcej >>

Uniwersytet Jagielloński rozpoczął nowy rok akademicki

Uniwersytet Jagielloński rozpoczął nowy rok akademicki

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie uroczyście rozpoczął nowy rok akademicki 2017/2018. Była to już 654. inauguracja w historii prestiżowej uczelni. Spotkanie w auli Audytorium Maximum UJ poprzedzone zostało dostojnym przemarszem ulicami miasta, w którym uczestniczyli profesorowie ...

czytaj więcej >>Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

copyright © 2016 Imedia Group 03-918 W-wa, ul. Łotewska 17/2, tel.: 22 616-06-14   formularz kontaktowy