Kierunki studiów Studia na kierunku judaistyka w Krakowie - www.studiakrakow.com

top
Studia na kierunku judaistyka w Krakowie
Studia na kierunku judaistyka w Krakowie

Masz w sobie otwartość na nowe kultury i naturalną ciekawość świata? Interesujesz się historią i funkcjonowaniem środowisk żydowskich w Polsce? Rozważ zatem studia na judaistyce w Krakowie! Z naszego artykułu dowiesz się więcej na temat tego kierunku! Zapraszamy do lektury!

Studia judaistyczne dotyczą dziejów Żydów, ich kultury, literatury, a także języków żydowskich – hebrajskiego w wydaniu współczesnym i biblijnym oraz jidysz. Studia na kierunku judaistyka są bez wątpienia interdyscyplinarne, łączą bowiem zagadnienia z zakresu humanistyki, nauk społecznych, lingwistyki, a także stosunków międzynarodowych. Przez pryzmat rozmaitych dziedzin i dyscyplin naukowych badane są żydowskie społeczności, ze szczególnym naciskiem na ich dawną i współczesną obecność w Polce.

Historia Żydów ma bowiem wiele punktów stycznych z dziejami Polski, a żydowska kultura wywarła wpływ na naszą, wzbogacając ją o nowe elementy. Studia na judaistyce dają możliwość zgłębienia żydowskiej kultury, a także zapoznania się z żydowską obyczajowością. Studenci judaistyki poznają w toku studiów konflikty i rozłamy w ramach judaizmu, uczą się także na temat złożonych procesów historycznych, które stały się udziałem społeczności żydowskiej w Polsce i na świecie.

Uczelnie w Krakowie, które mają w ofercie kierunek judaistyka

Jedyną krakowską uczelnią, która oferuje kandydatom na studia kierunek judaistyka, jest Uniwersytet Jagielloński, a konkretnie Instytut Judaistyki działający w ramach Wydziału Historycznego. Instytut Judaistyki mieści się w sercu krakowskiego Kazimierza, a wiec żydowskiej dzielnicy Krakowa, przy ulicy Józefa 19.

Kandydaci na studia judaistyczne mogą podjąć naukę zarówno w ramach licencjatu, jak i magisterium – warto nadmienić, że UJ jest jedyną uczelnią w Polsce, która prowadzi studia judaistyczne na obu stopniach. Studiować judaistykę można jedynie w trybie dziennym.

Praca dla absolwentów judaistyki

Absolwenci judaistyki znajdują zatrudnienie w wielu instytucjach działających w obszarze kultury, między innymi w muzeach, domach kultury, organizacjach NGO – wszędzie tam, gdzie na co dzień obcują z żydowską kulturą, a także chronią żydowskie i polsko-żydowskie dziedzictwo. Wielu absolwentów judaistyki specjalizuje się, w ramach dalszej kariery naukowej, z zakresu hebrajskiej literatury lub zabytków kultury materialnej, takich jak synagogi lub żydowskie cmentarze.

Duża część pracuje w archiwach, zajmując się państwowymi i prywatnymi dokumentami. Są oni przygotowani także do pracy w dyplomacji i w organizacjach zajmujących się relacjami międzykulturowymi. Judaiści są posiadają także wszelkie kompetencje do pracy w firmach o międzynarodowym zasięgu, w których wykorzystuje się na co dzień znajomość języków obcych, ale także doświadczenia z zakresu kontaktów międzykulturowych.

Studia w Krakowie

Kraków jest na wskroś studencki! Miasto oferuje studentom wiele atrakcji - zarówno tych kulturalnych, jak i rozrywkowych. W Grodzie Kraka, z jednej strony, nie brak okazji do czerpania z oferty kin, teatrów, muzeów czy galerii sztuki; zaś z drugiej - do smakowania studenckiego życia w licznych pubach, klubach czy dyskotekach ulokowanych zarówno w okolicy Rynku, jak i na krakowskim Kazimierzu.

Dla studentów judaistyki Kraków jest szczególnie atrakcyjny - między innymi przez wzgląd właśnie na Kazimierz, który jest miejscem szczególnym, przez wieki kształtowanym przez chrześcijańsko-żydowskie sąsiedztwo. W Krakowie działa również wiele organizacji dedykowanych kulturze Żydów, między innymi Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie czy Żydowskie Stowarzyszenie Czulent. To w Krakowie, co roku, organizowany jest także słynny Festiwal Kultury Żydowskiej.

Mieszkanie w Krakowie

Jeśli chodzi o studenckie życie w Krakowie, to oczywistym jego aspektem jest wynajem pokoju lub mieszkania, chyba że student pochodzi z Krakowa i nie potrzebuje własnego lokum. Jak prezentują się ceny najmu właśnie na krakowskim Kazimierzu? To oczywiście zależy od metrażu, a także standardu, w jakim wykończony jest budynek i samo lokum. Wpływ na cenę ma także lokalizacja - w przypadku Kazimierza, który od lat jest modną dzielnicą Krakowa, ceny są nieco wyższe niż w innych częściach miasta. I tak jednoosobowy pokój w tej okolicy to koszt od 600 złotych miesięcznie, zaś dwupokojowe mieszkanie to zazwyczaj wydatek około 1500 zł miesięcznie (osobno płaci się czynsz administracyjny i rachunki za media licznikowe).

Lektura dla studenta judaistyki

Lekturą, która przypadnie do gustu każdej osobie zainteresowanej tematyką judaizmu i jego historii, w tym przyszłym studentom judaistyki, będzie z pewnością publikacja pod tytułem „Judaizm” autorstwa Dominique de La Maisonneuve. Książka ta omawia podstawowe fazy kształtowania się judaizmu – od starożytności aż po czasy współczesne. Zdecydowanie polecamy!Autor: Martyna Konieczna

Data publikacji: 23.05.2017
Polecane filmy
Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Znajdź uczelnię
Znajdź kierunek

RANKING POPULARNOŚCI KIERUNKÓW

2016 2015 2014 2013 2012 2011

43.67Lekarski - Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

31.69Kierunek lekarsko-dentystyczny - Gdański Uniwersytet Medyczny

31.23Aktorstwo - Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

30.17kierunek lekarsko-dentystyczny - Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

28.19Lekarsko-dentystyczny - Uniwersytet Medyczny w Lublinie

więcej

Aktualności
UJ wysoko w światowym rankingu

UJ wysoko w światowym rankingu

Ogłoszono wyniki najnowszego światowego rankingu The Center for World University Rankings (CWUR). Uniwersytet Jagielloński zajął najwyższą lokatę ze wszystkich polskich szkół wyższych. Łącznie w prestiżowym zestawieniu uwzględniono 1000 uczelni z 61 państwa całego świata. ...

czytaj więcej >>

Uniwersytet Jagielloński rozpoczął nowy rok akademicki

Uniwersytet Jagielloński rozpoczął nowy rok akademicki

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie uroczyście rozpoczął nowy rok akademicki 2017/2018. Była to już 654. inauguracja w historii prestiżowej uczelni. Spotkanie w auli Audytorium Maximum UJ poprzedzone zostało dostojnym przemarszem ulicami miasta, w którym uczestniczyli profesorowie ...

czytaj więcej >>

Wyższa Szkoła Europejska rozpoczęła II turę rekrutacji

Wyższa Szkoła Europejska rozpoczęła II turę rekrutacji

Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie przystąpiła do drugiej tury rejestracji kandydatów na studia I i II stopnia. W ofercie uczelni znajduje się pięć kierunków kształcenia, które prowadzone są w trybach stacjonarnym i niestacjonarnym. Nabór na studia ...

czytaj więcej >>

Jubileusz Szkoły Prawa Niemieckiego na UJ

Jubileusz Szkoły Prawa Niemieckiego na UJ

Szkoła Prawa Niemieckiego jest programem, który od dwudziestu lat z sukcesem funkcjonuje w ramach Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Szkoła stanowi doskonały przykład owocnej współpracy pomiędzy uczelnią, a Uniwersytetami w Heidelbergu ...

czytaj więcej >>

UJ najlepszą uczelnią! Ogłoszono najnowszy Ranking Szkół Wyższych

UJ najlepszą uczelnią! Ogłoszono najnowszy Ranking Szkół Wyższych

Miesięcznik Perspektywy opublikował wyniki tegorocznego Rankingu Szkół Wyższych. Pierwsze miejsce prestiżowego zestawienia przypadło ex aequo dwóm uczelniom: Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w Krakowie oraz Uniwersytetowi Warszawskiemu. To już drugi taki przypadek w historii ...

czytaj więcej >>Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

copyright © 2016 Imedia Group 03-918 W-wa, ul. Łotewska 17/2, tel.: 22 616-06-14   formularz kontaktowy