Znajdź swoje wymarzone studia w Krakowie

Centrum Kopernika ma już 10 lat!

Centrum Kopernika ma już 10 lat!

W 2008 r. Uniwersytet Jagielloński oraz Papieska Akademia Teologiczna powołały Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych

Centrum obchodzi swoje dziesięciolecie. W ciągu tych lat udało się niejedno: prowadzono badania naukowe na pograniczu nauk empirycznych, filozofii i teologii, założono powszechnie doceniane wydawnictwo naukowe. uruchomiono pierwszą polską platformę z darmowymi kursami online czy zorganizowano pięć edycji Copernicus Festival. Stworzyć księgarnio-kawiarnię De Revolutionibus. Nie wypada nie wspomnieć o cyklu spotkań ze światowej sławy myślicielami zatytułowanym "Wielkie Pytania w Krakowie".

Kulisy powstania:

W 2008 roku księdza profesora Michała Hellera uhonorowano nagrodą Templetona, zwaną „teologicznym Noblem”. Wybitny filozof, teolog i fizyk kosmolog otrzymał ją za całokształt działalności dotyczącej relacji między religią, teologią a naukami. Całą nagrodę czyli 1,6 mln dolarów, ksiądz Heller przeznaczył na utworzenie w Krakowie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Misją Centrum jest prowadzenie badań naukowych i działalności popularyzatorskiej, których celem jest ukazanie, iż nauka stanowi integralną i istotną częścią kultury. Od października br. W chwili obecnje jest to pozawydziałowa jednostka UJ.
Data publikacji: 03-11-2018

Aktualności z Krakowa