Znajdź swoje wymarzone studia w Krakowie

5 uczelni w Krakowie - kierunek Filologia angielska

Adres: ul. Podchorążych 2

30-084 Kraków

Tel.: 12 662 60 14

FAX.: 12 637 22 43

Galeria Uniwersytet Pedagogiczny (UP) im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Galeria Uniwersytet Pedagogiczny (UP) im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Filologia angielska

Adres: ul. Kopernika 26

31-501 Kraków

Tel.: 12 399 95 00

FAX.:

Galeria Akademia Ignatianum w Krakowie
Galeria Akademia Ignatianum w Krakowie

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Filologia angielska (zobacz specjalizacje)

Adres: ul. Gołębia 24

31-007 Kraków

Tel.: 12 663 14 08, 12 663 14 01

FAX.:

Galeria Uniwersytet Jagielloński
Galeria Uniwersytet Jagielloński

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Oferta edukacyjna - Uczelni

Lista specjalizacji

Filologia angielska Filologia angielska z językiem niemieckim Filologia germańska z językiem angielskim

Adres: ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1

30-705 Kraków

Tel.: 12 252 44 00

FAX.: 12 252 44 05

www.ka.edu.pl

Adres: ul. Smoleńsk 14

31-112 Kraków

Tel.: 12/422 92 02, 604 171 286

FAX.: 12/422 92 02

www.krakow.spoleczna.pl

Studia na kierunku Filologia Angielska w Krakowie

Opis kierunku

Większość ludzi myśli, że studia filologiczne to tylko nauka języka. Nic bardziej mylnego. Podczas studiów na filologii angielskiej poznacie dogłębnie nie tylko język, ale przede wszystkim literaturę, kulturę i historie krajów anglojęzycznych. Opanujecie różnice w dialektach czy odmianach angielskiego brytyjskiego czy amerykańskiego. To także czas wymian zagranicznych i odkrywania nieznanych miejsc na mapie Wysp Brytyjskich.

Liczba uczelni

W dawnej stolicy Polski, anglistykę studiować można na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej. Są to jedyne publiczne uczelnie oferujące ten kierunek w Krakowie. Wiele szkół niepublicznych również kształci na kierunku anglistyka. Są to m.in. Krakowska Akademia im. Frycza Modrzewskiego oraz Społeczna Akademia Nauk SAN.

Tryby Studiowania

Studia dzienne na uczelniach państwowych są bezpłatne. Opłaty należy ponosić za kształcenie na studiach niestacjonarnych. W przypadku obu uczelni są to studia zaoczne. Oznacza to, że zajęcia odbywają się w weekendy.

Ceny

Studia zaoczne na UJ to koszt 2 250 złotych za semestr. Uniwersytet Pedagogiczny wymaga opłaty semestralnej w wysokości 2 350 złotych.

Studia bezpłatne – zasady rekrutacji

W tej części artykuły przeczytacie jakie przedmioty zdawane na maturze będą brane pod uwagę przy rekrutacji. Są one różne w zależności od uczelni.

Zasady rekrutacji UJ


zasady rekrutacji uj


Zasady rekrutacji Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej

zasady rekrutacji up


Predyspozycje do studiowania filologii angielskiejJęzyk angielski jest obecnie językiem, bez którego trudno jest wyobrazić sobie funkcjonowanie. A osoby, które znają go w stopniu biegłym mogą liczyć na dobre, stabilne zatrudnienie w wielu branżach. Nic więc dziwnego, że filologia angielska cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kandydatów ubiegających się o przyjęcie na wyższe uczelnie. Filologie można studiować na uczelniach państwowych i prywatnych, w trybie zarówno stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Na każdej uczelni jest zwykle kilka specjalizacji, dzięki czemu studenci mogą wybrać sobie taką dziedzinę, która ich interesuje i z którą wiążą swoją zawodową przyszłość.

Studenci filologii angielskiej powinni mieć wrodzone predyspozycje do nauki języków, talent do zapamiętywania, a także sporo pracowitości. Nauka języka bywa żmudna, bo wymaga typowej nauki pamięciowej i przyswojenia ogromnej partii materiału. Studenci filologii powinni również interesować się państwami anglojęzycznymi, ich historią, kulturą czy sztuką. Przyda się również umiejętność dobrej organizacji pracy, skrupulatność, dokładność oraz odpowiedzialne podejście do obowiązków zawodowych. To szczególnie ważne w przypadku tłumaczy, którzy zajmują się poważnymi dokumentami. Osoby, które decydują się na specjalizację nauczycielską, powinny natomiast mieć predyspozycje pedagogiczne, być otwarte na zawieranie nowych kontaktów, a także potrafić przekazywać wiedzę. Studiowanie filologii to kilka lat naprawdę ciężkiej pracy, nie jest to więc kierunek dla osób, które chcą studiować i uzyskać dyplom wyższej uczelni bez większego wysiłku.

Perspektywy pracy po studiach na kierunku filologia angielska w KrakowieAbsolwenci studiów filologicznych nie powinni mieć w Krakowie problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Przede wszystkim mają możliwość pracy w szkolnictwie, zarówno w szkołach państwowych, jak i prywatnych, a także w typowo językowych placówkach. Dobrzy, wykształceni angliści z doświadczeniem pedagogicznym są bardzo poszukiwani i mogą liczyć na bardzo atrakcyjne zatrudnienie. Absolwenci filologii angielskiej po zdobyciu doświadczenia w szkołach mogą również postawić na własną działalność, założyć szkołę językową lub firmę zajmującą się przygotowywaniem do egzaminów czy konwersacjami w języku obcym.

Po ukończeniu studiów na kierunku filologia angielska można również zostać tłumaczem, zarówno ustnym, jak i pisemnym. Zatrudnienie z pewnością da się znaleźć w wielu biurach tłumaczeń oraz firmach zajmujących się kontaktami handlowymi z zagranicznymi klientami czy kontrahentami. W biznesie dobry anglista ma sporo możliwości zatrudnienia, szczególnie jeśli już w trakcie studiów zdecydował się na specjalizację dotyczącą biznesu, marketingu czy zarządzania. Warto więc już na studiach zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe, dokształcać się na kursach i szkoleniach oraz podnosić swoje kompetencje. Skoro sporo jest uczelni wyższych z kierunkiem anglistyka, sporo jest również co roku absolwentów tego kierunku. Aby mieć szanse na dobre zatrudnienie, warto jakoś się wyróżniać i mieć życiorys zawodowy, który zainteresuje potencjalnego pracodawcę.

Sprawdź również ofertę 2 uczelni, które prowadzą studia na kierunku filologia germańska w krakowie

Data publikacji: 27-08-2019