Studia architektury krajobrazu w Krakowie

Myślisz o kierunku architektura krajobrazu? Wybierasz się na studia w Krakowie? Mamy dla Ciebie najważniejsze informacje – w pigułce!
Już od zarania dziejów ludzie wykazują zainteresowanie pięknem otwartej przestrzeni – nie tylko ze względów estetycznych. Refleksja nad przestrzenią publiczną jest również niezbędna do tego, aby w racjonalny i pragmatyczny sposób planować obszary miejskie, takie jak parki, place, ogrody czy skwery.
Architektura Krajobrazu to kierunek studiów, który rozwija umiejętność kształtowania krajobrazu, z uwzględnieniem zarówno potrzeb użytkowych, psychicznych i biologicznych człowieka, jak i w nawiązaniu do uwarunkowań kształtowanego obszaru: przyrodniczych, społecznych oraz kulturowych. Działania z zakresu architektury krajobrazu obejmują planowanie, projektowanie, realizację oraz pielęgnację krajobrazu tak w skali miejsca, jak i danego regionu.
Są to studia dla osób, które są nie tylko twórcze, kreatywne i uzdolnione plastycznie – choć tych cech z pewnością wymagają studia na architekturze krajobrazu – ale również takie, które wyróżnia dyscyplina myślenia i pragmatyzm. Przydatne będzie także zainteresowanie naukami przyrodniczymi czy rolniczymi – w polu zainteresowań architekta krajobrazu znajdują się między innymi takie kwestie jak rzeźba terenu, roślinność, gleba czy klimat.
Architektura krajobrazu – gdzie na studia w Krakowie?
Jeśli chcesz podjąć studia w Krakowie, do wyboru masz dwie państwowe uczelnie:
→ Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji, Al. Mickiewicza 24/28
• w ofercie uczelni znajduje się kierunek architektura krajobrazu,
• studia inżynierskie (7 semestrów) oraz magisterskie (4 semestry),
• studia prowadzone są w trybie stacjonarnym, czyli dziennie.
→ Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, Wydział Architektury, ul. Warszawska 24
• uczelnia oferuje kandydatom kierunek architektura krajobrazu,
• studiach inżynierskie (7 semestrów) oraz magisterskie (4 semestry),
• studia prowadzone są w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym.
Praca dla architekta krajobrazu
Absolwenci kierunku architektura krajobrazu znajdują zatrudnienie między innymi:
• w jednostkach, które opracowują projekty zagospodarowania obiektów architektury krajobrazu,
• w jednostkach, które realizują i pielęgnują obiekty architektury krajobrazu,
• w administracji rządowej oraz samorządowej,
• w szkolnictwie (po ukończeniu specjalności nauczycielskiej).
W toku studiów zdobywają kompetencje, które umożliwiają im:
• wykonywanie inwentaryzacji oraz oceny szaty roślinnej,
• wykonywanie projektów zagospodarowania terenu, w tym obiektów zabytkowych,
• budowę i pielęgnowanie obiektów architektury krajobrazu,
• kierowanie robotami realizacyjnymi oraz pielęgnacyjnymi.
Studia w Krakowie
Kraków to bez dwóch zdań miasto studenckie. Do Grodu Kraka zjeżdżają maturzyści z całego kraju – nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę ofertę krakowskich uczelni (jest ich około 30!). Obie uczelnie, na których można podjąć studia z architektury krajobrazu w Krakowie, znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu magazynu „Perspektywy” 2016 – na 4. (UR) i 8. (PK) miejscu wśród najlepszych uczelni mających w ofercie ten właśnie kierunek.
Kraków jest atrakcyjny dla studentów także z uwagi na szeroką ofertę kulturalną i rozrywkową – w mieście wiele się dzieje! Studenci nie mogą narzekać na brak pubów, klubów i dyskotek, w których spędzać mogą czas ze znajomymi; w Krakowie nie brakuje także możliwości do rozwijania swoich pasji. Gród Kraka umożliwia również dobry start w życie zawodowe.
Mieszkanie w Krakowie
Studenci Uniwersytetu Rolniczego i Politechniki Krakowskiej, którzy na studia w Krakowie przybywają z innych miast czy miejscowości, zamieszkać mogą w akademikach lub – tak jak tysiące innych krakowskich studentów – wynająć pokój lub mieszkanie. Czy to kosztowne rozwiązanie?
Sprawdźmy to na przykładzie Zwierzyńca, czyli dzielnicy, która ze względu na swoje położenie pozwoli studentom architektury krajobrazu na szybki i sprawny dojazd na uczelnię. Wynajem dwupokojowego mieszkania w tej dzielnicy położonej nad Wisłą, w pobliżu krakowskich Błoń i Kopca Kościuszki, to koszt od 1200 do 2500 złotych. Pokój w tej okolicy to wydatek rzędu 600-1200 złotych.
Lektura dla przyszłego architekta krajobrazu
Książką, która z pewnością zainteresuje osoby wybierające się na studia z zakresu architektury krajobrazu, będzie „Architektura krajobrazu dla każdego” autorstwa Anny Sieniawskiej-Kuras oraz Lidii Kasińskiej. Publikacja zawiera podstawowe zagadnienia opisane przystępnym językiem.

Autor: Piotr Dębosz
Data publikacji: 16-02-2017