Znajdź swoje wymarzone studia w Krakowie

Szukasz kwatery na okres studiów? Sprawdź, jakie masz opcje

Szukasz kwatery na okres studiów? Sprawdź, jakie masz opcje

Wyjazd na studia to spore wyzwanie, które stawia pod znakiem zapytania wiele aspektów życia młodego człowieka. Kwestią, która – zaraz po rekrutacji – wywołuje największe emocje, zawsze wydaje się sprawa zakwaterowania. Niektórzy szczęśliwcy mogą na czas nauki dzielić domową przestrzeń z rodzicami, natomiast inni – muszą znaleźć swoje miejsce w nowym mieście. Jaki mają wybór? O tym przeczytacie poniżej!

Dom studencki – uczelnia tuż za rogiem


Jeśli szukasz doświadczeń, które w pełni odzwierciedlą przygody zapisane na kartach studenckich legend, Twoim najlepszym wyborem będzie najprawdopodobniej dom studencki. Ten rodzaj zakwaterowania to jednak nie tylko studencka integracja w najczystszej postaci, ale najczęściej także świetna lokalizacja oraz łatwy dostęp do wszelkich informacji.


Mieszkanie po sąsiedzku z kilkuset innymi studentami wydaje się istnym szaleństwem oraz sposobem na pożegnanie się z ciszą i spokojem na dobre. Warto jednak wiedzieć, że uczelniane akademiki mieszczą w sobie tzw. sale cichej nauki, w których bezproblemowo można zdobywać nową wiedzę. Warunki panujące w domach studenckich mogą być wyjątkowo trudne dla introwertyków, którzy muszą być przygotowani na dzielenie pokoju z innymi, często obcymi ludźmi. Większość akademików działających przy uczelniach oferuje zaledwie kilka miejsc w pokojach jednoosobowych, których zdobycie może być niemałym wyzwaniem.


Czego jeszcze można spodziewać się po domach studenckich? Na mieszkańców czekają udogodnienia w postaci kuchni, jadalni, pralni czy miejsca na rowery. W większości przypadków warunki są raczej skromne, a lepsze standardy panują w świeżo powstałych lub wyremontowanych budynkach. Wszystko jednak zależy od konkretnej uczelni i określonego obiektu, a warto pamiętać, że mało która uczelnia pozostawia wybór akademika w rękach studenta.


Atutem tego rozwiązania jest cena, która jest zdecydowanie najniższa spośród wszystkich dostępnych opcji. Problem? Dostanie miejsca w akademiku może być zaskakująco trudne, gdyż polskie domy studenckie mogą pomieścić w swoich murach zaledwie 9% wszystkich żaków!Prywatny akademik – studenckie życie pełną parą


Alternatywą do powyższego rozwiązania jest wybór prywatnego akademika. Miejsce w tego typu obiekcie naturalnie wiąże się z większym wydatkiem, który jednak dla sporej części osób może być zupełnie uzasadniony. Dlaczego? Najważniejszą kwestią jest brak konieczności rezygnacji z doświadczania studenckiego życia na rzecz warunków mieszkaniowych.


W pewnym sensie mieszkanie w prywatnych domach studenckich może być nawet ciekawsze, a to przez to, że ich lokatorzy mogą być studentami dowolnej uczelni w mieście, a nie – jak ma to miejsce w placówkach uczelnianych – wyłącznie szkoły zarządzającej obiektem.


Jak już wspomnieliśmy, prywatny akademik to także lepsze warunki. Objawia się to nie tylko estetyką wnętrz, ale też zastosowanymi technologiami i udogodnieniami. Najnowocześniejsze obiekty mogą pochwalić się imponującą listą tych ostatnich. Wśród najpopularniejszych usprawnień wymienić można: siłownię, pokój gier, aneks kuchenny oraz łazienka na wyłączność czy obecność sali dedykowanych różnym obszarom zainteresowań.


Jak natomiast wygląda kwestia lokalizacji? Inwestorzy – całkiem słusznie – decydują się znaleźć kompromis, dzięki któremu umiejscowieniem prywatnego akademiku usatysfakcjonowani będą studenci różnych uczelni. Oznacza to, że raczej z dużym prawdopodobieństwem będziesz w stanie znaleźć dom studencki lub stancję z łatwiejszym dojazdem do Twojego wydziału.Stancja, czyli wynajem od osoby prywatnej


Ostatnią opcją, którą może wybrać student, jest stancja. Słowo to może oznaczać zarówno pokój, jak i całe mieszkanie wynajmowane od osoby prywatnej. Zdecydowanie się na tę formę zakwaterowania ma – podobnie jak wszystko – swoje wady i zalety.


Z całą pewnością można jednak powiedzieć, że wybór stancji cechuje się największą elastycznością. Nic dziwnego – sam rynek nieruchomości na wynajem charakteryzuje się przecież ogromną różnorodnością, a znalezienie dwóch identycznych pokojów czy mieszkań mogłoby być z powodzeniem uznane za ewenement.


Czego można spodziewać się po wynajmowanym lokalu? W zasadzie to… wszystkiego. Zarówno obiekty, jak i sami ich właściciele mogą być całkiem w porządku lub przeciwnie – zaliczać się do zupełnych osobliwości. Najgorszy jest fakt, że nie zawsze można to ocenić na podstawie samego ogłoszenia znalezionego w sieci. Z tego powodu poszukiwanie stancji może stanowić znakomity prolog dla zwariowanego, studenckiego życia.


Plusem tego rozwiązania jest to, że ostateczny koszt najmu uzależniony jest od kilku czynników: lokalizacji, standardu wykończenia i typu stancji (pokój jedno- lub wieloosobowy, mieszkanie). Na ich podstawie można do pewnego stopnia wyselekcjonować konkretne nieruchomości i zdecydować się na tę, która odpowiada naszym oczekiwaniom, a przy tym mieści się w założonym budżecie.


Jak wygląda kwestia studenckich przygód podczas mieszkania na stancji? Tutaj sporo będzie zależeć od typu lokum, na które się zdecydujemy. Największą wolność zapewni wynajęcie całego mieszkania, a najmniejszą – miejsce w pokoju wieloosobowym. Pierwsze rozwiązanie będzie oczywiście obarczone wyższym kosztem, na który nie każdy jest w stanie sobie pozwolić. Kompromisem może być najem pokoju jednoosobowego, który zapewni dostateczną prywatność, a przy tym nie da poczucia kompletnej izolacji.


Minusem tego rozwiązania z pewnością będzie konieczność samodzielnego zadbania o wiele różnych kwestii mieszkaniowych. Chociaż i to ma swoje zalety, mogąc np. pomóc młodemu człowiekowi szybciej się usamodzielnić.


Szukasz prywatnego akademika w Krakowie? Więcej dowiedz się na http://livinnxpoland.pl/.

Data publikacji: 27-06-2019