Znajdź swoje wymarzone studia w Krakowie

Czy można uczyć się języka obcego w każdym wieku?

Czy można uczyć się języka obcego w każdym wieku?
Każda osoba, która podjęła się nauki języka obcego może mieć ku temu rozmaite powody osobiste. Znajomość języków obcych niesie ze sobą szereg korzyści, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Obecnie najpopularniejszym językiem na świecie, którego nauki podejmują się osoby dorosłe jest – angielski. Język ten stał się nie tylko językiem międzynarodowym, ale również jest obecnie wymagany na większości stanowisk pracowniczych w różnych branżach. Czy można uczyć się języków obcych w każdym wieku? Oto lista korzyści, dla których naprawdę warto to zrobić.

Nowe możliwości zawodowe – większa szansa na zatrudnienie

Znając dwa języki (lub więcej) z pewnością zyskujesz przewagę nad kandydatami, którzy nie potrafią posługiwać się innym językiem, niż ojczysty. Liczba stanowisk pracy, na których znajomość języka obcego jest konieczna – ciągle wzrasta. Język angielski na poziomie przynajmniej komunikatywnym, to w dzisiejszych czasach podstawowa wymagana umiejętność. W grupie kilkunastu kandydatów, którzy starają się o posadę w danej firmie, mających podobne kwalifikacje, już na starcie wyróżni się osoba, która może pochwalić się znajomością dodatkowego języka.

Istnieją również przypadki, w których dana firma chciałaby robić interesy za granicą. Niestety nie jest w stanie tego dokonać z powodu barier językowych. Kandydat do pracy, który potrafiłby komunikować się w pożądanym języku obcym, automatycznie stanie się bardziej wartościowy dla każdej organizacji, otwierającej się na międzynarodowe rynki.

Wartościowy pracownik wielojęzyczny

Doświadczeni menedżerowie oraz osoby rekrutujące nowych pracowników wiedzą, że ludzie znający języki obce cechują się o wiele większą wrażliwością kulturową. Proces uczenia się innego języka będzie świadczył o Twojej otwartości na inną kulturę, sposób myślenia oraz mentalność. W międzynarodowych firmach, w których pracowników cechuje duża różnorodność kulturowa, taka umiejętność jest niezwykle istotnym elementem w środowisku pracy.

Pracownicy posługujący się na przykład językiem angielskim, przydatni są w firmie z oczywistych powodów – potrafią bezpośrednio porozumiewać z obcojęzycznymi klientami czy kontrahentami. Obniżają w ten sposób koszty tłumaczenia, niwelują stres i opóźnienia związane z pilnymi tematami.

Znajomość języka = wyższe zarobki

Znajomość języków obcych powoduje, że wartość pracownika na rynku wzrasta. Im bardziej unikalny (ale jednocześnie pożądany) zna język, tym wyższe wynagrodzenie może otrzymać. Doświadczenie wynikające z nauki obcych języków powoduje, że w oczach pracodawców i szefów stajesz się dobrym kandydatem do awansu. W dużej firmie może być np. potrzebny kierownik podróżujący za granicę w celu zakończenia procesu sprzedaży i domknięcia kontraktu. W mniejszej firmie przyda się menadżer, który będzie w stanie prowadzić oddział za granicą. A to tylko dwie możliwe ścieżki rozwoju dla pracowników wielojęzycznych, jest ich znacznie więcej.

Czy można zacząć naukę języka obcego w każdym wieku?

Potencjał osoby dorosłej do nauki języka obcego może być bardzo duży. Warto mieć na uwadze, że dorosły uczy się, bazując na tym co już zna i potrafi. Posiada już pewne zaplecze, kontekst i doświadczenie, dlatego może sprawnie uczyć się innego języka.

Dodatkowo niektórzy dorośli mogą pochwalić się o wiele większą motywacją do nauki języka. W przeciwieństwie do uczniów w szkołach, dorosły będzie miał świadomość, dlaczego studiowanie języka jest ważne i przydatne. A to przełoży się na chęci do nauki. Oczywiście sporym utrudnieniem będzie stała praca i obowiązki domowe. Jednak przy odpowiedniej organizacji czasu i wybierając właściwą dla siebie metodę nauczania, można sprawnie połączyć życie prywatne i zawodowe z nauką nowego języka.

Jeżeli jeszcze nie jesteś przekonany, że warto nauczyć się języka obcego, zacznij od jednego z łatwiejszych języków do nauki. Kursy angielskiego dla dorosłych – ProfiLingua, to niepowtarzalna szansa dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z lingwistyką. Przekonaj się na własnej skórze jak przyjemne i jednocześnie angażujące mogą być zajęcia w grupach, lub wybierz dla siebie spersonalizowany kurs indywidualny.

źródło zdjęcia: freepik.com

Data publikacji: 19-08-2020