Znajdź swoje wymarzone studia w Krakowie

Czy warto zapisać dziecko do szkoły językowej?

Czy warto zapisać dziecko do szkoły językowej?

Coraz więcej szkół języków obcych oferuje zajęcia dla najmłodszych (np. angielski dla dzieci). Czy warto zapisać malucha na takie lekcje? Jeśli masz wątpliwości, ten tekst jest dla Ciebie.

Wpadła Ci w ręce ulotka szkoły językowej w Krakowie lub znajomi polecili ciekawy kurs języka niemieckiego dla dzieci i zastanawiasz się, czy zapisać swoją pociechę na zajęcia dodatkowe? Taki wybór może przynieść wiele korzyści, jednak najpierw warto rozważyć, czy nasze dziecko chce uczęszczać na tego typu zajęcia i czy będziemy mieli czas na dowożenie malucha na angielski dla dzieci lub inny wybrany język obcy. Jeśli nie widzimy przeszkód — uczęszczanie do szkoły językowej może okazać się strzałem w dziesiątkę! Dlaczego?


Pozytywny wpływ na rozwój dziecka


Udowodniono, że nauka języka angielskiego lub dowolnego innego ma pozytywny wpływ na rozwój dzieci. Przyswajanie języka obcego rozwija w dziecku myślenie abstrakcyjne i pamięć, a także poszerza horyzonty i dostarcza wiedzy o świecie. Dodatkowo maluch niemal mimochodem przyswaja praktyczne umiejętności i strategie skutecznej nauki, które w przyszłości na pewno mu się przydadzą. Ponadto dzieciom dużo łatwiej przychodzi nauka języków obcych, a brak presji, jaką w późniejszym wieku wywiera szkoła i konieczność zdobywania dobrych ocen, pozwala na czerpanie przyjemności z nauki.


Nauka poprzez zabawę


Większość szkół językowych (np. szkoła języków obcych w Krakowie Moose) dostosowuje poziom zajęć do swoich uczniów, biorąc pod uwagę potrzeby maluchów i ich wyjątkowy sposób uczenia się. Dzieci chętnie uczestniczą w grach i zabawach opartych na współpracy, rywalizacji i komunikacji, uwielbiają zapamiętywać piosenki i rymowanki oraz odgrywać scenki. Wykorzystując te naturalne dla dzieci zachowania, lektorzy z wykształceniem pedagogicznym wspierają ich rozwój, czasem dosłownie zamieniając salę lekcyjną w plac zabaw, na którym dziecko, poza doskonałą zabawą i świetnie spędzonym czasem, przy okazji uczy się nowych rzeczy. To sprawia, że zajęcia doskonale mu się kojarzą, a niespożyta dziecięca energia znajduje ujście. No i są przecież koledzy i koleżanki z grupy!


Rozwój umiejętności społecznych i nowe przyjaźnie


Zajęcia językowe dla dzieci — np. kurs języka niemieckiego lub innego — zwykle odbywają się w niewielkich grupach. Dzięki temu maluchy mają szansę poznać nowe osoby, a nawet nawiązać przyjaźnie. Przy okazji uczą się współpracy i rozwijają cenne umiejętności społeczne. Dzieci chętniej podejmują próby komunikacji w obcym języku, dzięki czemu nauka języka angielskiego czy niemieckiego przychodzi im bardziej naturalnie niż dorosłym. Poza tym wszyscy doskonale wiedzą, że w grupie raźniej i maluchy dużo chętniej uczestniczą w zajęciach, widząc zapał innych uczniów lub mając świadomość, że na kursie spotkają ulubionych kolegów i koleżanki.


Łatwiejszy start w przyszłość


Dzieci, które znają podstawy języka obcego, dużo lepiej radzą sobie z nim w szkole, co pozwala im uniknąć stresu i sprawia, że zyskują pewność siebie. Często zdarza się, że język obcy staje się ich ulubionym przedmiotem, a dalsze rozwijanie umiejętności językowych staje się znacznie prostsze. Dorośli doskonale zdają sobie sprawę, jak ważna jest obecnie znajomość angielskiego, niemieckiego lub dowolnego innego języka. Pozwalając dziecku na wczesne rozpoczęcie nauki, możemy ułatwić mu start w przyszłość — prostsze przyswajanie wiedzy może skutkować perfekcyjnym opanowaniem praktycznej umiejętności. Być może okaże się, że dzięki temu nasze dziecko zdobędzie pracę marzeń lub odwiedzi dalekie kraje?

Data publikacji: 28-09-2020