Znajdź swoje wymarzone studia w Krakowie


Jak brzmieć naturalnie i swobodnie mówiąc po angielsku?

Jak brzmieć naturalnie i swobodnie mówiąc po angielsku?

Wielu ludzi uczących się języka obcego chce brzmieć naturalnie i swobodnie, aby jak najbardziej zamaskować fakt, że nie jest to ich ojczysty język. Oczywiście, bez opanowania zasad gramatyki oraz znajomości słownictwa nie będzie to możliwe, ale warto też zwrócić uwagę na inne czynniki, które pomagają nam brzmieć naturalnie podczas posługiwania się językiem obcym.

Zastanów się, jak mówisz na co dzień


Jeżeli już opanujesz język obcy w stopniu komunikatywnym, warto zastanowić się, jak w życiu codziennym konstruujesz wypowiedzi w swoim ojczystym języku. Jakie zwroty są często używane przez Ciebie? Czy mówisz krótkimi zdaniami czy długimi? Ubarwiasz wypowiedzi opisami czy starasz się wypowiadać raczej prosto? Jakich wyrażeń używasz najczęściej jak jesteś zdziwiony, zaskoczony czy przestraszony? Takie informacje pozwolą Ci znaleźć podobne zwroty w języku angielskim, które pomogą Ci zbudować wypowiedzi. Znajomość „rodzimych” określeń poprawi Twoją pewność siebie!


Nigdy nie tłumacz wypowiedzi bezpośrednio z języka polskiego


Jest to bardzo często popełniany błąd przez ludzi uczących się języka. Wiele zwrotów w rodzimym języku, nawet jeżeli wydają nam się brzmieć dosłownie prawidłowo w języku angielskim, mogą stworzyć językowe wyrażenia, które dla kogoś będą brzmiały śmiesznie. Bardzo popularny, a jednocześnie nieco prześmiewczy przykład, to polski zwrot „Z góry dziękuję.” Jeżeli powiemy dosłownie po angielsku „Thank you from the mountain.” możemy wprawić odbiorcę w lekkie osłupienie.


Thinking sound – dźwięki wypełniające


W języku polskim często używamy słów, dźwięków lub wyrażeń, których zadaniem jest zapełnić rozmowę na czas naszego zastanawiania się nad jej dalszym przebiegiem. Jeżeli nie wiemy co powiedzieć w danym momencie, często wydajemy z siebie dźwięki takie jak „yyy”, „eee”, „aaa”. Oczywiście występują one również w języku angielskim, a naturalne ich używanie pomoże brzmieć nam bardziej autentycznie.


Nie przejmuj się błędami


Równie ważną kwestią jest również swobodne podejście do nauki języka. Warto wyznaczać sobie cele, ale nie powinniśmy stawiać sobie zbyt wysokiej poprzeczki. Każdy, kto uczy się języka obcego popełniał kiedyś błędy, wobec czego wymaganie od siebie perfekcyjnego wypowiadania się jest błędem, który może zniechęcić nas do używania języka. Oczywiście powinniśmy starać się mówić gramatycznie oraz poprawnie, jednak zbytnia dbałość o detale może przynieść odwrotny skutek. Jeżeli obawiasz się, że lata edukacji nie wystarczyły, abyś nauczył się języka obcego w zadowalającym stopniu, warto rozglądnąć się za zajęciami pomagającymi rozwinąć swój angielski. Kurs Profi Lingua online daje taką możliwość bez wychodzenia z domu!


Osłuchaj się z codziennymi zwrotami


Niezwykle ważne i przydatne w nauce języka obcego może okazać się przyswojenie codziennych zwrotów, które pomogą nam brzmieć bardziej naturalnie. Możemy się ich nauczyć oglądając anglojęzyczne seriale z napisami lub tematyczne filmiki zamieszczane w Internecie. Taka praktyka nie tylko pozwala nam poszerzyć swoje słownictwo, ale przede wszystkim sprawia, że uczymy się poprzez słuchanie, nawet jeżeli specjalnie się na tym nie skupiamy.


Jak brzmieć płynnie i naturalnie po angielsku? – podsumowanie


Poza wszystkimi powyższymi wskazówkami, niezwykle istotną kwestią jest czas. Jeżeli chcesz brzmieć naturalnie po angielsku, warto poświęcić dużo czasu na praktykę i ćwiczenie języka. Najlepiej robić to regularnie, aby nie stracić dotychczasowej pewności w mówieniu. Im częściej będziesz ćwiczył mówienie po angielsku, tym naturalniej będziesz brzmiał.


Źródło zdjęć: freepik.com

Data publikacji: 23-10-2020