Znajdź swoje wymarzone studia w Krakowie

Sala lekcyjna – jak należy ją urządzić?

Sala lekcyjna – jak należy ją urządzić?

Z pozoru może wydawać Ci się, że urządzenie sali lekcyjnej nie jest żadnym problemem. Mimo że zaprojektowanie takiego pomieszczenia wydaje się banalnie proste, w rzeczywistości może stanowić wyzwanie. Pomieszczenie, w którym prowadzi się lekcje, wykłady lub ćwiczenia powinno być tak zaprojektowane, aby sprzyjać nauce. Musi być również dostosowane do potrzeb uczniów lub studentów. Jak powinno wyglądać takie miejsce? Jakie sprzęty muszą znaleźć się w takim pomieszczeniu?

W co warto wyposażyć salę lekcyjną?


Sala lekcyjna powinna sprzyjać zdobywaniu wiedzy, dlatego powinno poświęcić się wystarczająco czasu, aby ją urządzić. Każda klasa szkolna czy sala wykładowa powinna być wyposażona przede wszystkim w ławki i krzesła, które są dostosowane do wzrostu uczniów. Dodatkowo należy je ustawić w taki sposób, aby światło padało na ławki z lewej strony. Uczniowie lub studenci mogą siedzieć pojedynczo, lub dwójkami. Można też ustawić ławki tak, aby można było wykonywać zadania w podgrupach. Obecnie w szkołach kładzie się duży nacisk na pracę zespołową, która jest ważną kompetencją na dzisiejszym rynku pracy. Warto również kupić do sali lekcyjnej rośliny, które wpłyną na dobrą atmosferę w pomieszczeniu oraz obniżenie poziomu stresu.


Jaką tablicę szkolną wybrać?


Nieodłącznym elementem każdej sali lekcyjnej jest tablica szkolna. Jednak na rynku dostępnych jest obecnie kilka typów tablic. Jak zatem wybrać najlepszą tablicę? W co jeszcze warto wyposażyć salę lekcyjną?


Tablice multimedialne


Tablica multimedialna to urządzenie, dzięki któremu zajęcia mogą wyglądać zupełnie inaczej! Takie urządzenie pozwala na zaangażowanie uczniów i wzbogaca cały proces nauczania. Powierzchnia tablicy to przede wszystkim ekran, na którym można wyświetlać filmy edukacyjne, ale również mapy, obrazy czy wykresy.


Dodatkowo ekran tablicy multimedialnej jest dotykowy, dzięki czemu łatwo zachęcisz uczniów do interakcji w ramach nauki opartej na wybranym programie edukacyjnym. Takie zajęcia są przyjemne, angażują więcej niż jeden zmysł i dzięki temu uczniowie są w stanie szybciej przyswoić wszystkie informacje. Dodatkowo tablice multimedialne umożliwiają również pisanie po nich, tak jak w przypadku tradycyjnych modeli. Dzięki temu nauczyciel może w łatwy i szybki sposób zmieniać tło, a uczniowie nanosić na nim informacje lub notatki.


Tablice kredowe


Tablice kredowe to najbardziej tradycyjny typ tablic szkolnych. Niektórym mogą wydawać się przestarzałe, jednak mają szereg zalet, dlatego w dalszym ciągu cieszą się dużą popularnością. Tablice kredowe są przede wszystkim bardzo wytrzymałe. Mogą pozostawiać w dobrej kondycji przez wiele lat. Dodatkowo tablice do pisania kredą są ekonomicznym rozwiązaniem. Aby ich używać, wystarczy mieć przy sobie jedynie kredę i mokrą gąbkę.


Wiele tablic kredowych jest jednocześnie tablicami magnetycznymi. Dzięki temu mogą spełnić dodatkową funkcję. Do ich powierzchni bez problemu przyczepisz za pomocą magnesów wszelkie pomoce dydaktyczne: mapy, schematy oraz ilustracje.


Urządzenie komfortowej oraz funkcjonalnej sali lekcyjnej nie jest trudne jeżeli dostosujesz się do kilku wskazówek, z którymi podzieliliśmy się w tym tekście. Jeżeli zajęcia wymagają dodatkowego sprzętu, można z powodzeniem wyposażyć salę lekcyjną również w zestaw do wideokonferencji, rzutnik, projektor oraz wiele innych sprzętów. Sala lekcyjna powinna być jak najlepiej przystosowana do zajęć, ponieważ pomieszczenie i jego wyposażenie znacząco wpływa na jakość nauczania.

Data publikacji: 28-12-2020