Znajdź swoje wymarzone studia w Krakowie

Gdzie zamieszkać w Krakowie? Oto najciekawsze osiedla w mieście

Gdzie zamieszkać w Krakowie? Oto najciekawsze osiedla w mieście

Kraków to jedno z tych miejsc, w przypadku których szczególnie często pojawia się pytanie: która dzielnica i osiedle jest najlepsze do zamieszkania. W grę wchodzi bowiem wyjątkowo wiele czynników: od lokalizacji i swobody dojazdu przez bezpieczeństwo po np. obecność dużych terenów zielonych.

Gdzie zamieszkać w Krakowie, jeśli kierować się opiniami osób, które już to miasto zdążyły doskonale poznać? To szczególnie ciekawe doświadczenie w przypadku mieszkańców napływowych. Osoby, które planują przeprowadzkę do Krakowa, miewają problem z tym, by ustalić, jakie osiedle w stolicy Małopolski jest najlepsze. Tu z pomocą przychodzą analizy deweloperów oraz np. pośredników w obrocie nieruchomościami - na podstawie ich doświadczeń można dość precyzyjnie sprawdzić, gdzie zamieszkać w Krakowie.


Warto zauważyć, że są to oceny bardzo kompleksowe. Np. analiza jednej z porównywarek cen nieruchomości obejmuje kilka czynników - od bezpieczeństwa przez komunikację, koszty życia, sąsiedztwo i bezpieczeństwo, łatwość zakupów po ekologię. W ten sposób rankingi uwzględniają wyjątkowo wiele czynników. Zastanawiając się, gdzie zamieszkać w największym mieście Małopolski warto rozważyć też np. kwestie przyłączy. Telewizję czy internet w Krakowie zapewnia wyjątkowo wielu dostawców - istotne jest, by odpowiednio porównać oferty, ponieważ różnice w zakresie cen oraz benefitów dla odbiorcy mogą się znacząco różnić.


Mistrzejowice - najlepsza dzielnica Krakowa?


Jeśli kierować się rankingiem serwisu Otodom, to Mistrzejowice są najlepszą lokalizacja w Krakowie. Wynika to przede wszystkim z logistyki. Mieszkańcy tej dzielnicy w Krakowie wskazywali m.in. na wygodę - dostęp do zaplecza edukacyjnego czy infrastruktury sportowej. Mistrzejowice należą też do tych lokalizacji w stolicy Małopolski, w których ceny nieruchomości charakteryzują się szczególną dynamiką wzrostową. Dodatkowo same nieruchomości sprzedają się szybko, co stanowi dobrą lokatę kapitału.


Niespodzianką jest druga pozycja, jaką w tym zestawieniu zajęła Nowa Huta. Robotnicza dzielnica dość często postrzegana jest przez pryzmat bezpieczeństwa. Tymczasem sami mieszkańcy podkreślają wygodę oraz łatwy dostęp do wszystkiego, co niezbędne w Krakowie. Bardzo dobra cena idzie tu w parze z dostępem do służby zdrowia, wygodną komunikacją, czy zapleczem handlowym.


Inne dzielnice Krakowa z dobrą oceną


Zastanawiając się, gdzie zamieszkać w Krakowie warto oczywiście spojrzeć również na inne lokalizacje, które - co warto podkreślić - są pozytywnie postrzegane przez samych mieszkańców. Oprócz wspomnianych, w czołówce rankingów znajdują się Stare Miasto, Grzegórzki oraz Zwierzyniec. W tym kontekście wyraźnie rośnie rola Grzegórzki, która jest bardzo dobrze oceniona jako ciekawe miejsce w Krakowie dla rodzin z dziećmi.


Na dobrą lokalizację do zamieszkania w Krakowie warto patrzeć też pod kątem perspektyw danej lokalizacji. Często bywa tak, że małe, 2-pokojowe mieszkanie jest dopiero etapem startowym do większego - w razie interesującej oferty ważne jest, by szybko je zbyć i kupić inne. W takim przypadku lokalizacja oraz ogólne oceny danej dzielnicy odgrywają bardzo dużą rolę dla szybkości transakcyjnej.

Data publikacji: 10-05-2021