Znajdź swoje wymarzone studia w Krakowie

Ortodonta w Krakowie – kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta?

Ortodonta w Krakowie – kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta?

Wady zgryzu w dzisiejszych czasach występują niestety bardzo powszechnie. Kluczem do skutecznego ich leczenia jest odpowiednio wczesne wykrycie problemów ze zgryzem oraz wdrożenie stosownych działań. Z tego powodu, Polskie Towarzystwo Ortodontyczne zaleca, aby pierwsza wizyta u ortodonty odbyła się jeszcze w wieku dziecięcym – najlepiej w okolicach 2-3 roku życia. Nie oznacza to jednak, że osoby dorosłe nie mogą już liczyć na pomoc. W ich przypadku również obowiązuje jednak zasada „im wcześniej, tym lepiej”.

Dlaczego leczenie wad zgryzu jest takie ważne?Każdy człowiek chciałby posiadać równe, białe zęby. Niestety nie zawsze jesteśmy nimi obdarzeni „z natury”. W dzisiejszych czasach sporo osób cierpi na różnego rodzaju wady zgryzu, które są spowodowane wieloma czynnikami. Wiele z nich można już wykryć w wieku dziecięcym, a dzięki wdrożeniu odpowiednich działań sprawić, że zgryz będzie rozwijał się w prawidłowy sposób. Co więcej, posiadanie równych zębów ma znaczenie nie tylko z estetycznego punktu widzenia. Nieprawidłowy zgryz jest bowiem jedną z najczęstszych przyczyn próchnicy, chorób stawów skroniowo-żuchwowych, chorób przyzębia, bólów głowy, a nawet szumów w uszach.

Zły zgryz sprzyja także rozwojowi paradontozy oraz stanom zapalnym przyzębia, które mogą wprost przyczynić się do utraty zębów w dorosłym życiu. Wszystkim tym problemom można w bardzo prosty sposób zapobiec, umawiając się na wizytę w gabinecie. Ortodonta w Krakowie dokładnie obejrzy nasze zęby i oceni zgryz, wykona także stosowne badania diagnostyczne oraz zaplanuje i wdroży leczenie, dzięki któremu już wkrótce będziemy mogli cieszyć się nie tylko pięknym, estetycznym uśmiechem, ale także unikniemy wielu groźnych problemów zdrowotnych w przyszłości.

Kiedy udać się na kontrolę do ortodonty?Każdy ortodonta w Krakowie, zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, zaleca, aby jego gabinet odwiedziło każde dziecko. Na pierwszą wizytę warto umówić swoją pociechę w wieku ok. 2-3 lat, nie należy jednak z nią zwlekać dłużej niż do 7. roku życia dziecka. Do tego czasu możliwe jest bowiem wykrycie niewidocznych gołym okiem wad zgryzu oraz dokonanie ich korekty w niedrogi sposób. Leczenie ortodontyczne w przypadku małych dzieci jest bowiem łatwiejsze i mniej kosztowne niż ich usuwanie w późniejszym wieku.

Osoby dorosłe, które w dzieciństwie nie zostały poddane leczeniu ortodontycznego, mogą udać się na konsultację z ortodontą właściwie w każdej chwili. Wiek nie jest bowiem żadnym przeciwskazaniem do leczenia ortodontycznego, które w dzisiejszych czasach jest przeprowadzane nawet u seniorów. Leczenie wad zgryzu u osób dorosłych wiąże się z koniecznością założenia stałego aparatu ortodontycznego oraz najczęściej trwa od 1,5 do 2 lat. Dostępne aktualnie nowoczesne systemy i „niewidoczne” aparaty pozwalają natomiast komfortowo przejść przez cały okres leczenia i cieszyć się pięknymi, zdrowymi i równymi zębami, bez względu na wiek.

Wsparcia merytorycznego na potrzeby artykułu udzieliła klinika Dento Centrum – https://www.dentocentrum.pl/ortodoncja Twój sprawdzony ortodonta Kraków. 

Data publikacji: 13-06-2022