Znajdź swoje wymarzone studia w Krakowie

International Workshop on Operator Theory and its Applications (IWOTA) - Międzynarodowa Konferencja Matematyczna w Krakowie!

International Workshop on Operator Theory and its Applications (IWOTA) - Międzynarodowa Konferencja Matematyczna w Krakowie!

International Workshop on Operator Theory and its Applications (IWOTA) 6-10 września 2022

Rozpoczęcie konferencji: Auditorium Maximum, ul. Krupnicza 33, 6 września, godz. 9.45.

Konferencja International Workshop on Operator Theory and its Applications (IWOTA) jest doroczną konferencją wędrującą po całym świecie, zawiadywaną przez nieformalny Steering Committee złożony z najwybitniejszych naukowców teorii operatorów na świecie. Jest to największa i najważniejsza konferencja w tej dziedzinie. 

W roku 2022 w Krakowie będzie to 33 edycja konferencji. Organizatorem konferencji są: Uniwersytet Rolniczy (główny organizator), Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza (współorganizatorzy). Jest to duże wyróżnienie dla krakowskiego środowiska naukowego, w szczególności dla grup naukowych teorii operatorów działających na tych trzech uczelniach. 

Zakresem tematycznym konferencja obejmuje następujące działy teorii operatorów i pokrewnych dziedzin: teoria spektralna, równania różniczkowe i całkowe, analiza zespolona i analiza harmoniczna, teoria sterowania, fizyka matematyczna, analiza numeryczna, przetwarzanie sygnałów. W ostatnich latach zainteresowanie środowiska przeniosło się również na kwantową teorię informacji i obliczenia kwantowe.

W konferencji będzie uczestniczyło 400 osób, planowane jest 9 referatów plenarnych: Marek Bożejko (IMPAN), Marco Marletta (Cardiff University), Vladimír Müller (Academy of Sciences of the Czech Republic), Andre Ran (VU University Amsterdam), Nikhil Srivastava (University of California, Berkeley), Jan Stochel (UJ), Hugo Woerdeman (Drexel University), 14 referatów semiplenarnych, a 22 sesje tematyczne będą się odbywały w budynkach UR i AGH. 

W czasie konferencji planowany jest również ogólnie dostępny wykład na temat Lwowskiej Szkoły Matematycznej (prelegent: L. Maligranda), która rozsławiła polską matematyką w okresie międzywojennym. Najwybitniejszymi członkami grupy byli: S. Banach, St. Ulam, H. Steinhaus, J.P. Schauder. 

Więcej informacji na stronie konferencji: https://iwota2022.urk.edu.pl/

Data publikacji: 02-09-2022