Znajdź swoje wymarzone studia w Krakowie

Na Uniwersytecie Rolniczym odbędzie się „Małopolski GISday” pod hasłem „Przestrzeń Wokół Nas”

Na Uniwersytecie Rolniczym odbędzie się „Małopolski GISday” pod hasłem „Przestrzeń Wokół Nas”

Warsztaty, wykłady, demonstracje technologii geoinformatycznych, konkursy z nagrodami… Małopolski GISday odbędzie się już 16 listopada br. od godziny 8:30 do 16:45 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (budynek Wydziału Leśnego przy al. 29 Listopada 46). Wydarzenie organizowane jest w  ramach Tygodnia Świadomości Geograficznej.  Z kolei warsztaty w ramach wydarzenia odbywać się będą w godzinach popołudniowych i wieczornych 15 i 16 listopada br. w budynkach URK przy al. 29 Listopada 46 (Wydział Leśny) i przy ul. Balickiej 253C (Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja.Tematyka konferencji obejmuje szeroki wachlarz zagadnień związanych z wykorzystaniem technologii geoinformatycznych w badaniach naukowych, zarządzaniu kryzysowym, monitorowaniu środowiska i w ochronie przyrody. Prezentowane będą badania, wdrożenia technologii i rozwiązań programistycznych oraz inne inicjatywy wykorzystujące narzędzia geoinformatyczne.W programie sesji referatowych m.in. historia pomiarów geodezyjnych, narzędzia GIS w zarządzaniu zielenią Krakowa w kontekście adaptacji miasta do zmian klimatu, wykorzystanie GIS w Ojcowskim Parku Narodowym, precyzyjne leśnictwo w monitorowaniu zasobów leśnych, geozagrożenia w Małopolsce, środowisko i adaptacja do zmian klimatu w miastach Małopolski z perspektywy satelity, OpenStreetMap, wykorzystanie potencjału zobrazowań satelitarnych dla zrównoważonej przyszłości, budowa ekosystemu obserwacji Ziemi w działaniach POLSA i wiele innych.Małopolski GISday "Przestrzeń wokół nas" – jest wspólną inicjatywą konsorcjum Krakowskiego GISday tworzonego od 2008 roku przez: Uniwersytet Jagielloński (UJ), Uniwersytet Rolniczy w Krakowie (URK), Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie (AGH), Uniwersytet Pedagogiczny (UP) i Politechnikę Krakowską (PK) oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego (UMWM).Ideą pomysłodawców było stworzenie wydarzenia, które daje możliwość zapoznania się z narzędziami GIS oraz poszerzenia swoich wiadomości na temat zastosowań aplikacji i technologii GIS poprzez liczne prezentacje, gry, zabawy i konkursy.Jest to coroczne, międzynarodowe święto użytkowników systemów geoinformatycznych, zainicjowane w 1987 roku. Inicjatorami i patronami GISday są firmy: Esri, National Geographic Society i Association of American Geographers.

Głównym przesłaniem GISday jest popularyzacja innowacyjnego podejścia do otaczającej nas przestrzeni, którą kształtujemy i w której żyjemy, poprzez stosowanie specjalistycznych narzędzi GIS.

Organizowane tego dnia na całym świecie konferencje, webinaria, seminaria, warsztaty i demonstracje technologii geoinformatycznych mają na celu przybliżenie wszystkim osobom z różnych branż i o różnych zainteresowaniach szerokiej gamy możliwości wykorzystania Systemów Informacji Geograficznej. Podczas wydarzenia zaprezentowane będą nowe rozwiązania i funkcjonalności oprogramowania z zakresu GIS, sprzęt pomiarowy a także osiągnięcia badawcze w tej dziedzinie.

Tematyka warsztatów:


  • Mapy Małopolski - Mapa ponad wszystko - Tworzenie własnych aplikacji mapowych. (GISPartner). Warsztat poświęcony samodzielnemu tworzeniu własnych aplikacji mapowych na podstawie danych użytkownika. Warsztaty zakończone będą konkursem na najlepszą samodzielnie utworzoną aplikację mapową. Do wygrania praktyka studencka w firmie GISPartner!

  • Czy każdy może edytować i aktualizować mapy Here? Map Creator w praktyce. (HERE Technologies). Dzięki aplikacji Here Map Creator możesz edytować mapy całego świata jak i swoje najbliższe otoczenie. Na warsztatach dowiesz się jak aktualizować dane oraz w jaki sposób wykorzystywane są mapy.

  • Wykorzystanie zdjęć BSP do wygenerowania pokrycia terenu w obszarach wiejskich. (WIŚiG URK). Przetworzenie zdjęć pozyskanych bezzałogowym statkiem powietrznym (dronem) w celu uzyskania modelu pokrycia terenu (DSM - digital surface model) dla obszaru rolniczego. Omówienie zakresu prac terenowych, parametrów lotu i wykonania zdjęć. Przygotowania danych do przetwarzania i procesu przetwarzania w oprogramowaniu Agisoft Metashape.

  • Platforma Planet Explorer (Planet Labs). Planet Explorer - narzędzie online służące do wyszukiwania i analizowania zobrazowań satelitarnych, umożliwiające obserwację zmian zachodzących na całej planecie. Wykorzystaj potężny zasób codziennie pozyskiwanych zdjęć satelitarnych, stwórz własną narrację w aplikacji Planet Stories.

  • Przekrój Platformy ArcGIS, czyli od aplikacji desktopowej do aplikacji webowych. (ESRI Polska). Założenie projektu w ArcGIS Pro, import danych, przygotowanie prezentacji danych na mapie, publikacja w ArcGIS Online, przygotowanie Web Mapy w ArcGIS Online, przygotowanie aplikacji Dashboard, praca z aplikacją Field Maps.

  • Tworzenie i pozyskiwanie danych OpenStreetMap. (Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska). W ramach warsztatów przedstawione zostaną podstawowe zasady edycji i dobre praktyki stosowane w projekcie OpenStreetMap. Wspólnie założymy konto w projekcie i wykonamy pierwsze edycje za pomocą edytora iD. W drugiej części warsztatów omówione zostaną różne metody pobierania danych z projektu, będzie również możliwość skonsultowania się indywidualnie w tematach związanych z OSM.

  • Wykorzystanie aplikacji MSIP Obserwatorium. (Wydział Geodezji Urzędu Miasta Krakowa). Serwis MSIP Obserwatorium: narzędzia przeglądania metadanych, wyszukiwanie zbiorów danych, pobieranie danych otwartych i wprowadzanie swoich danych na warstwy robocze.Więcej na temat GISday: https://urk.edu.pl/index/site/3357/11097

Data publikacji: 10-11-2022