Znajdź swoje wymarzone studia w Krakowie

Jak zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy w IT?

Jak zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy w IT?


Jak zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy w IT?

Jak powszechnie wiadomo branża IT to obecnie jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin biznesu, która ma bezpośredni wpływ na światową gospodarkę. Dlatego też, nie ma w tym nic dziwnego, że rozwija się ona w równie szybkim tempie w Polsce. W związku z tym, na naszym rynku pracy, z miesiąca na miesiąc, pojawia się coraz więcej ofert pracy właśnie w branży technologicznej. Otwierają się nowe firmy, a istniejące już organizacje powiększają swoje zespoły, co powoduje, że zapotrzebowanie na specjalistów IT stale rośnie.

Jednakże, znalezienie pracy w branży technologicznej nie jest wcale takie łatwe. Ma to związek przede wszystkim z niesamowicie dużą konkurencją wśród młodych informatyków, których jest wręcz za dużo na rynku pracy. Dlatego też, w dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć sytuację na polskim rynku pracy IT oraz przedstawimy, w jaki sposób skutecznie zwiększyć swoje szanse na znalezienie posady w branży technologicznej.

Dobre CV – klucz do znalezienia pracy w IT

Każdy kto kiedykolwiek poszukiwał pracy przeglądając oferty dostępne na rynku wie, że napisanie odpowiedniego i przede wszystkim dobrego CV jest niesamowicie kluczowe, gdyż bez niego znalezienie posady jest praktycznie niemożliwe. Jednakże samo napisanie zwykłego, nie wyróżniającego się curriculum vitae w większości przypadków może nie wystarczyć.

Pracodawcy, szczególnie w branży IT, gdzie konkurencja jest wyjątkowo duża, poszukując kandydatów nie zwracają uwagi na powtarzające się CV zrobione na podstawie prostego szablonu. W związku z tym, zdecydowanie warto przyłożyć się to stworzenia wyróżniającego się curriculum vitae, które zainteresuje pracodawców. O tym, jak napisać CV na swoim blogu wspomina ItMatch - renomowana agencja rekrutacyjna IT z Krakowa.

W celu urozmaicenia swojego CV, warto podjąć różne kroki, które w prosty sposób sprawią, że będzie ono znacznie bardziej atrakcyjne w oczach pracodawców. Dobrym i za razem nietrudnym sposobem na ulepszenie swojego curriculum vitae jest uczęszczanie na darmowe kursy online czy też zdobywanie doświadczenia przez realizacji hobbystycznych, niekomercyjnych projektów, które można wpisać do swojego dokumentu. Takie działania, zazwyczaj nie są zbytnio czasochłonne ani wymagające, a naprawdę mogą sprawić, że twoim CV zainteresuje się więcej pracodawców, dzięki czemu twoje szanse na znalezienie pracy w IT znacznie wzrosną.

Poznaj sytuację na rynku IT w Polsce

Innym, również bardzo korzystnym, sposobem na zwiększenie swoich szans na znalezienie pracy w branży technologicznej jest znajomość środowiska. Osoby, które są zaznajomione z ogólną sytuacją na rynku pracy IT, znacznie lepiej odnajdą się nie tylko w sytuacji poszukiwania posady, ale również później wykonując swoje obowiązki już po znalezieniu zatrudnienia. W związku z tym, poszukując pracy w branży technologicznej warto zainteresować się tym, co dzieje się na polskim rynku IT.

Aby to lepiej zrozumieć warto przyjrzeć się konkretnemu przykładowi. Tak, jak już wspominaliśmy, konkurencja na rynku pracy IT w Polsce jest obecnie bardzo silna. Jest to oczywiście związane z szybkim rozwojem opisywanej przez nas branży, co powoduje, że coraz więcej młodych ludzi decyduje się na kształcenie się właśnie w tym kierunku. Szkoły średnie czy też uczelnie o profilach informatycznych w dzisiejszych czasach są bardzo popularne, co powoduje, że co roku na rynku pracy pojawia się bardzo duża liczba, jeszcze nie doświadczonych juniorów IT. Przez to, znalezienie pracy będąc świeżo po studiach nie jest wcale takie łatwe.

Jednakże, dzięki ogólnej znajomości rynku, bardzo łatwo można poprawić swoją pozycję. Świadomość konieczności wyróżnienia się z tłumu młodych informatyków, może sprawić, że to właśnie tobą zainteresują się pracodawcy. Dlatego też, warto pomyśleć nad dodatkowymi kursami czy też praktykami, które, tak jak już wspominaliśmy, urozmaicą twoje CV i sprawią, że znalezienie pracy na rynku IT będzie znacznie łatwiejsze.

Znajomości widełek płacowych w branży IT

Kolejnym, sposobem związanym ze znajomością rynku pracy IT, który również może ułatwić zdobycie posady w tej dziedzinie, jest wiedza na temat tego, jak kształtują się widełki płacowe w branży IT. Jak powszechnie wiadomo wynagrodzenia stale rosną, jednakże młodzi i często niedoświadczeni informatycy zarabiają znaczeni mniej niż specjaliści, który pracują w zawodzie już od wielu lat. Dlatego też, warto poznać te wartości, szczególnie w kontekście konkretnych stanowisk, gdyż może to znaczenie ułatwić negocjacje, a w końcowym rezultacie przyczynić się do łatwiejszego zdobycia pracy w branży IT.

Podsumowanie

Podsumowując, znalezienie pracy w IT może być naprawdę dużym wyzwaniem, szczególnie dla młodych informatyków, którzy dopiero co wchodzą na rynek pracy. Jednakże, pomimo naprawdę dużej konkurencji oraz licznych przeszkód, istnieją sposoby, które w łatwy sposób mogą naprawdę poprawić twoją pozycję w procesie rekrutacji na stanowiska związane z branżą technologiczną.

Napisanie dobrego CV, które wyróżni cię z tłumu kandydatów, znajomość środowiska, czy też wiedza na temat tego jakie są widełki płacowe w branży IT, to sposoby, które umożliwią ci lepsze dostosowanie się do warunków panujących w opisywanej przez nas branży, dzięki którym możesz znacznie zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy w IT. Dlatego też, nie ma co czekać i bezczynnie przyglądać się konkurencji, tylko należy działać, gdyż nawet te, opisane przez nas proste sposoby, mogą sprawić, że znalezienie pracy w branży technologicznej będzie znaczenie łatwiejsze.

Data publikacji: 03-04-2024