Znajdź swoje wymarzone studia w Krakowie

Zdaję maturę z biologii. Kim mogę zostać w przyszłości?

Zdaję maturę z biologii. Kim mogę zostać w przyszłości?


Zdaję maturę z biologii. Kim mogę zostać w przyszłości?

Kończąc szkołę średnią, każdy uczeń staje przed decyzją dotyczącą studiów i tego, jaki zawód będzie wykonywał w przyszłości. Matura z biologii to dość popularny wybór stanowiący przepustkę na wiele kierunków. Zobaczmy, kim można zostać zdając maturę z biologii.

Matura z biologii - czy jest trudna?

Czy matura z biologii jest trudna - to pytanie zadaje sobie mnóstwo osób chcących przestąpić do egzaminu dojrzałości z tego właśnie przedmiotu. Jaka jest odpowiedź na to pytanie? Z pewnością nie jest ona jednoznaczna - wszystko zależy bowiem od indywidualnych predyspozycji danego ucznia oraz tego, z jakiej dziedziny nauki jest on dobry, a z jakiej mniej. Bez wątpienia, można jednak powiedzieć, że matura z biologii jest specyficzna. Wymaga bowiem nie tylko przyswojenia dużej ilości materiału teoretycznego, ale również nauczenia się wykorzystywania tej wiedzy w sposób praktyczny, podczas rozwiązywania zadań - np. szukając i znajdując powiązania przyczynowo skutkowe.

Zdana matura z biologii - kim można zostać w przyszłości?

Większość osób wybierając przedmioty, które będą zdawać na maturze kieruje się tym, na jakie studia pragnie iść po skończeniu szkoły średniej. Dobrze zdana matura z biologii jest przepustką do wielu pożądanych kierunków, np. medycyny czy farmacji, dlatego egzamin z tego przedmiotu cieszy się dużą popularnością. Zobaczmy kim można zostać posiadając zdaną maturę z biologii:

Lekarz

Aby dostać się na studia medyczne, należy zdać z wysokim wynikiem nie tylko maturę z biologii, ale także maturę z chemii. Po studiach, można wybrać, w zależności od preferencji, różne specjalizacje - np. ortopedię, laryngologię czy okulistykę. Zawód medyka jest doskonały dla osób, które chcą nieść pomoc innym osobom, ale są również odporne na stres. Dla wielu ludzi wybór medycyny jest także podyktowany chęcią osiągania wysokich zarobków, na które bez wątpienia można liczyć w tej branży.

Farmaceuta

Farmaceuci, czyli osoby po studiach z farmacji, mogą pracować nie tylko w aptekach, ale również w laboratoriach badawczych. To dobra ścieżka kariery dla ludzi dokładnych i przywiązujących wagę do szczegółów.

Nauczyciel biologii

Jeśli połączy się studia biologiczne ze studiami lub kursami pedagogicznymi, to można zostać nauczycielem biologii. Jako nauczyciel świetnie sprawdzi się ktoś, kto czerpie przyjemność z przekazywania wiedzy innym i inspirowania ich do działania.

Biolog

Zdając biologię na egzaminie maturalnym można oczywiście postawić również na najbardziej oczywisty wybór studiów, czyli biologię, po której zostaje się biologiem. Biolog zajmuje się badaniem życia oraz różnorodności organizmów na ziemi. Może mieć przy tym różne specjalizację, np. biologię molekularną.

Matura z biologii - jak się do niej przygotować?

Matura z biologii nie należy do najłatwiejszych egzaminów, ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu można do niej podejść bez niepotrzebnego stresu. Jest wiele metod nauki np. nauka z książek, na korepetycjach, z notatek lub na kursach. Jeśli chodzi o te ostatnie, to ciekawą ofertę proponuje serwis dawiduczy.pl.

To platforma ze zdalnymi materiałami do nauki biologii oraz chemii. Powstała z inicjatywy Dawida Otulaka - nauczyciela i korepetytora z wieloletnim doświadczeniem w przekazywaniu wiedzy w tym osbzarze. Na stronie pod adresem domenowym dawiduczy.pl dostępne są kursy oraz zbiory zadań maturalnych. Kursy obejmują cały materiał niezbędny do zdania matury z biologii lub zawierają informacje tylko z pojedynczych działów. Zbiory zadań zaś oferują zadania maturalne pochodzące z różnych źródeł - m.in. z arkuszy CKE czy arkuszy maturalnych z poprzednich lat poukładane w kategorie. Przy każdym zadaniu jest miejsce na odpowiedź oraz proponowane rozwiązanie.

DawidUczy.pl to platforma, do której uczniowie mogą mieć dostęp o każdej porze, z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy jedynie sprzęt elektroniczny oraz połączenie z Internetem. Przerobienie kursów lub zadań maturalnych pozwala na dobre i kompleksowe przygotowanie się do zdania egzaminu maturalnego z biologii. Na stronie dostępne są również kursy oraz zadania maturalne z chemii. Są nieocenioną pomocą, jeśli ktoś decyduje się na pójście na kierunek studiów, na których kryterium przyjęcia stanowi dobre napisanie egzaminu nie tylko z biologii, ale również z chemii.

Data publikacji: 26-04-2024