Znajdź swoje wymarzone studia w Krakowie

Ranking popularności kierunków 2023 na portalu Uczelnie.pl właśnie ruszył!

Ranking popularności kierunków 2023 na portalu Uczelnie.pl właśnie ruszył!


Ranking popularności kierunków 2023 na portalu Uczelnie.pl właśnie ruszył!

Z wielkim entuzjazmem wśród przyszłych studentów i kadry dydaktycznej, portal Uczelnie.pl wydał ranking najczęściej wybieranych kierunków studiów w Polsce na 2023 rok. Ranking ten, opracowany na podstawie liczby zgłoszeń i zainteresowania kandydatów, wskazuje na najbardziej pożądane ścieżki edukacyjne w kraju.

Zobacz: Pełny ranking najpopularniejszych kierunków w Polsce na portalu Uczelnie.pl

 

Poniżej Top 5 najpopularniejszych kierunków studiów w Krakowie:

 

1. Aktorstwo - aktorstwo dramatyczne - ponad 38 kandydatów na 1 miejsce - Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

 

Forma studiów: studia stacjonarne
Poziom studiów: Studia jednolite magisterskie
 

Studia na kierunku Aktorstwo - aktorstwo dramatyczne kształcą przyszłych profesjonalnych aktorów teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Program obejmuje szkolenie w zakresie interpretacji tekstów dramatycznych, technik głosowych i ruchowych, improwizacji oraz pracy z kamerą.

Uczniowie rozwijają umiejętności wyrażania emocji i kreowania postaci, uczestnicząc w licznych warsztatach i przedstawieniach. Studia te przygotowują do pracy w różnorodnych warunkach scenicznych, promując wszechstronność i zdolność adaptacji do zmieniającego się środowiska.

Zobacz więcej: Aktorstwo - aktorstwo dramatyczne na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.

 

2. Psychologia - 26 kandydatów na miejsce - Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej

 

Forma studiów: stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów: jednolite magisterskie
 

 

Studia na kierunku Psychologia zapewniają gruntowne zrozumienie procesów mentalnych i zachowań ludzkich. Program łączy nauki teoretyczne z aplikacją praktyczną, obejmując psychologię kliniczną, społeczną, rozwojową oraz neuropsychologię.

Studenci uczą się metod badawczych, statystyki i technik terapeutycznych, które przygotowują ich do pracy w różnorodnych środowiskach, takich jak poradnie zdrowia psychicznego, szkoły, przedsiębiorstwa czy instytucje publiczne. Program kształci w zakresie diagnozy, interwencji oraz wsparcia psychologicznego, podkreślając etykę zawodową.

​​​​Zobacz więcej: Psychologia na UKEN.

 

3. Budownictwo - ponad 19 kandydatów na miejsce - Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) im. Stanisława Staszica w Krakowie

 

Forma studiów: stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów: studia I stopnia inżynierskie
 

 

Studia na kierunku Budownictwo przygotowują do projektowania, realizacji oraz nadzoru prac budowlanych. Program łączy wiedzę teoretyczną z praktycznymi umiejętnościami w zakresie inżynierii lądowej, konstrukcji, technologii budowlanych, mechaniki budowli oraz zarządzania projektami.

Kształcenie obejmuje także praktyki zawodowe, które pozwalają na zdobycie doświadczenia w rzeczywistych warunkach pracy. Absolwenci są przygotowani do rozwiązywania inżynierskich wyzwań w branży budowlanej.

Zobacz więcej: Budownictwo na AGH w Krakowie.

 

4. Psychologia - ponad 18 kandydatów na miejsce - Uniwersytet Jagielloński

 

Forma studiów: stacjonarne
Poziom studiów: jednolite magisterskie
 

Studia na kierunku Psychologia oferują wnikliwe spojrzenie na ludzkie zachowania i procesy psychiczne. Program łączy teorię z praktyką, obejmując kursy z psychologii ogólnej, klinicznej, rozwojowej, społecznej i pracy.

Edukacja skupia się także na rozwijaniu umiejętności terapeutycznych i doradczych, które przygotowują do pracy w różnych środowiskach, takich jak szkoły, szpitale, organizacje czy prywatne praktyki. Program kładzie nacisk na etykę zawodową i interpersonalną komunikację.

Zobacz więcej: Psychologia na UJ.

 

5. Gospodarka przestrzenna i zarządzanie nieruchomościami - 17 kandydatów na miejsce - Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

 

Forma studiów: stacjonarne
Poziom studiów: studia I stopnia (inżynierskie)

Gospodarka przestrzenna i zarządzanie nieruchomościami integrują wiedzę z zakresu planowania przestrzennego, ekonomii i zarządzania nieruchomościami. Program łączy aspekty techniczne, prawne i ekonomiczne, przygotowując studentów do efektywnego zarządzania zasobami nieruchomości oraz planowania rozwoju przestrzennego miast i regionów.

Kursy obejmują analizę rynku nieruchomości, metody oceny wartości nieruchomości, prawo budowlane oraz strategie inwestycyjne. Studenci zdobywają umiejętności niezbędne do pracy w administracji publicznej, firmach deweloperskich czy agencjach nieruchomości.

Zobacz więcej: Gospodarka przestrzenna i zarządzanie nieruchomościami na UKEN.

 

Dlaczego warto sprawdzić ranking popularności kierunków?

 

Ranking popularności kierunków studiów dostarcza przyszłym studentom wartościowych informacji o bieżących trendach edukacyjnych i zawodowych. Analiza tego rankingu umożliwia zrozumienie, które dziedziny przyciągają najwięcej zainteresowania wśród kandydatów, co często odzwierciedla popyt na specjalistów z tych obszarów na rynku pracy. Dzięki temu, kandydaci mogą lepiej dostosować swoje ścieżki edukacyjne do warunków rynkowych, co potencjalnie zwiększa ich szanse na sukces zawodowy po studiach.

Ponadto, te rankingi są cenne również dla uczelni, które mogą na ich podstawie modyfikować swoje programy dydaktyczne, odpowiadając na dynamiczne zmiany w gospodarce i społeczeństwie. Analizowanie rankingu popularności kierunków studiów jest zatem kluczowe dla podejmowania świadomych decyzji edukacyjnych, które mogą przynieść długoterminowe korzyści dla kariery zawodowej.

Zobacz więcej najpopularniejszych kierunków studiów w Krakowie.

Data publikacji: 25-04-2024