Znajdź swoje wymarzone studia w Krakowie

3 uczelnie w Krakowie - kierunek Lekarski

Adres: ul. Gołębia 24

31-007 Kraków

Tel.: 12 663 14 08, 12 663 14 01

FAX.:

Galeria Uniwersytet Jagielloński
Galeria Uniwersytet Jagielloński

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Kierunek lekarski Kierunek lekarsko-dentystyczny Kierunek lekarski, program w języku angielskim

Adres: Kraków

31-008 Kraków

Tel.: 12 422-54-44

FAX.:

Adres: ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1

30-705 Kraków

Tel.: 12 252 44 00

FAX.: 12 252 44 05

www.ka.edu.pl

Studia na kierunku lekarskim w Krakowie

Jeśli wybierasz się na studia na kierunku lekarskim w Krakowie, mamy dla Ciebie kilka najważniejszych informacji, które z pewnością Cię zainteresują! – Studia medyczne w Krakowie w pigułce!

Kierunek lekarski od lat utrzymuje się w czołówce najbardziej popularnych kierunków studiów. Uczelnie, które oferują takie studia, co roku cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony kandydatów. Adeptów kierunku lekarskiego nie odstrasza ani długość studiów, ani fakt, że program jest naprawdę wymagający. Nie zniechęca ich także specyfika pracy w zawodzie lekarza, który nie należy do najłatwiejszych – lekarze na co dzień mają do czynienia z chorobą, cierpieniem, nierzadko również śmiercią swoich pacjentów.

Tym, co przyciąga kandydatów na studia medyczne, jest z pewnością to, że zawód lekarza cieszy się renomą, jest to równocześnie zawód zaufania publicznego. Zachęcające są także perspektywy wysokich zarobków, zwłaszcza w niektórych specjalizacjach. Zanim jednak młody lekarz rozpocznie karierę, musi uzyskać odpowiednie kwalifikacje – najpierw ukończyć studia, później odbyć 13-miesięczny staż, następnie zdać Lekarski Egzamin Państwowy. Dopiero potem może rozpocząć specjalizację.

Kierunek lekarski – studia w Krakowie

Od 2015 roku nie tylko jedna, ale już dwie uczelnie w Krakowie oferują kandydatom możliwość rozpoczęcia studiów na kierunku lekarskim. Adepci medycyny mogą obecnie wybierać spośród Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Krakowskiej Akademii, czyli uczelni niepublicznej, która jako pierwsza uczelnia komercyjna i niemedyczna otrzymała zgodę na otworzenie kierunku lekarskiego. Sprawdźmy zatem ofertę obu uczelni oferujących studia medyczne w Krakowie:

Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Lekarski, ul. św. Anny 12

•kierunek lekarski studiować można w ramach jednolitych studiów magisterskich,
•jednolite studia magisterskie trwają 12 semestrów,
•prowadzone są w trybie dziennym i wieczorowym,
•studia wieczorowe wiążą się z opłatami (24 tysiące złotych za rok studiów),
•co roku na 1 miejsce na kierunku lekarskim przypada średnio 6 osób.

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Wydział Medyczny, ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1

•kierunek lekarski studiować można w ramach jednolitych studiów magisterskich,
•jednolite studia magisterskie trwają 12 semestrów, w tym 2 semestry to praktyczne nauczanie kliniczne,
•studia na kierunku lekarskim prowadzone są po polsku oraz po angielsku,
•uczelnia oferuje kandydatom unikatowy i nowatorski program kształcenia, stworzony w oparciu o system nauczania w Kanadzie i USA,
•studia na kierunku lekarskim w Krakowskiej Akademii są płatne (40 tysięcy złotych za rok studiów).

Praca dla lekarzy

W Polsce brakuje lekarzy – statystyki podają, że na tysiąc mieszkańców przypada średnio 2,2 lekarza. Brakuje także lekarzy niektórych specjalności, np. endokrynologów, pediatrów, onkologów czy hematologów. Pracy dla przedstawicieli tego zawodu wobec tego nie zabraknie.

Większość absolwentów kierunku lekarskiego swoją karierę rozpoczyna w szpitalach miejskich, gdzie zdobywają specjalizację. Lekarze specjaliści zatrudniani są między innymi w szpitalach oraz publicznych oraz niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej. Część lekarzy specjalistów prowadzi także swoją praktykę lekarską w ramach własnych prywatnych gabinetów.

Decydując się na studia medyczne, warto pamiętać, że zawód lekarza wiąże się z nieustannym rozwojem i stałym poszerzaniem swojej wiedzy. Młodzi lekarze przysięgają w końcu, składając Przyrzeczenie Lekarskie: „przyrzekam [...] stale poszerzać swą wiedzę lekarską”.

Studia w Krakowie

Kraków nie bez powodu cieszy się dużą popularnością wśród kandydatów na kierunek lekarski. Krakowskie Collegium Medicum to, według rankingu magazynu „Perspektywy” z 2016 roku, najlepsza medyczna uczelnia w Polsce. Wielu adeptów medycyny chce studiować właśnie tutaj, aby odebrać jak najlepsze wykształcenie.

Kraków to również miasto stricte studenckie – studiuje tutaj około 180 tysięcy studentów (dane za rok akademicki 2014/2015). Zarówno Uniwersytet Jagielloński, jak i Krakowska Akademia są w swoich kategoriach (uczelnia publiczna vs. niepubliczna) uczelniami, które zgromadziły najwięcej studentów w Małopolsce. Biorąc pod uwagę ofertę kulturalną miasta, a także fakt, że działa tu wiele studenckich klubów i lokali, gdzie właśnie studenci są stałą klientelą, można być pewnym, że w Krakowie nie da się narzekać na nudę.

Mieszkanie na studia w Krakowie

Osoby, które przyjeżdżają na studia do Krakowa i nie decydują się na skorzystanie z akademików, mają do wyboru wynajem stancji, pokoju lub mieszkania studenckiego. Obecnie to właśnie współdzielenie mieszkania z innymi studentami jest najbardziej popularną opcją. Ile to kosztuje w Krakowie? Niestety Gród Kraka jest jednym z droższych miast, jeśli chodzi o koszty wynajmu pokoju lub mieszkania.

Weźmy np. pod lupę krakowskie Zabłocie, a więc obszar Krakowa w dzielnicy Podgórze. To właśnie na Zabłociu mieści się siedziba Krakowskiej Akademii, a do Rynku, gdzie znajduje się siedziba Collegium Medicum, można dotrzeć w ok. 15 minut (tramwajem lub rowerem).

Zabłocie to modna okolica, w której działa m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, a także Muzeum Fabryka Schindlera. W ostatnich latach powstało tu wiele nowych inwestycji. Wynajem dwupokojowego mieszkania to koszt od 1500 do 2500 złotych miesięcznie. Pokój wynająć można za ok. 600-1200 złotych, w zależności od standardu.

Lektura dla przyszłego studenta medycyny

Książką, którą warto polecić przyszłym studentom kierunku lekarskiego, jest „Biologia Campbella”. Tę publikację uznano najlepiej sprzedającym się podręcznikiem biologii na całym świecie. Na wydawniczy sukces składa się między innymi słynne grono autorów – amerykańskich biologów, kompozycja materiału, rzetelne opracowanie, doskonałe ilustracje, a także przystępny język, którym omówiono poszczególne zagadnienia.Autor: Weronika Maj

Data publikacji: 17-02-2017