Znajdź swoje wymarzone studia w Krakowie

1 uczelnia w Krakowie - kierunek Religioznawstwo

Adres: ul. Ingardena 6

30-060 Kraków

Tel.: +(48) 12 663 26 60, 12 663 26 63

E-mail.: rekrutacja@uj.edu.pl

Galeria Uniwersytet Jagielloński (UJ) <small>(Uczelnia publiczna)</small>
Galeria Uniwersytet Jagielloński (UJ) <small>(Uczelnia publiczna)</small>

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Religioznawstwo – interdyscyplinarne studia nad religiami i kulturami świata

Religioznawstwo w Krakowie

Marzysz o studiach nad religiami świata? Studiuj religioznawstwo w Krakowie – najstarszym mieście akademickim w Polsce! Jeśli jesteś zainteresowany podjęciem tego typu studiów, sprawdź, jakie uczelnie w Krakowie go oferują, co czeka na Ciebie w Mieście Królów oraz… co właściwie można robić po ukończeniu religioznawstwa.

Najważniejszym celem studiów religioznawczych jest zapoznanie się religiami na świecie. Studia te sięgają do takich dziedzin, jak historia, socjologia, filozofia, politologia, psychologa. Są zatem interdyscyplinarne.

Uczelnie w Krakowie, na których możesz studiować religioznawstwo

W Krakowie tylko jedna uczelnia oferuje studia na kierunku religioznawstwo, jednak jest to niewątpliwy atut tych studiów – są rzadkie, unikatowe, nie przeciążają rynku pracy oraz są prowadzone na jednej z najlepszych uczelni w Polsce.

Uniwersytet Jagielloński, Wydział Filozoficzny, Instytut Religioznawstwa, ul. Grodzka 52

Na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie możemy podjąć studia na kierunku religioznawstwo – interdyscyplinarne studia nad religiami i kulturami świata. Można je studiować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym (zaocznym).

W Instytucie Religioznawstwa UJ ukończymy studia I stopnia (licencjackie) oraz studia magisterskie II stopnia ze specjalnościami:
• antropologia religii,
• współczesne problemy religii,
• mity i idee religijne.

Jaki zawód można wykonywać będąc absolwentem religioznawstwa?

Wiele osób, gdy słyszy, że ktoś studiuje religioznawstwo, pyta, co ta osoba będzie robić po ukończeniu studiów. Wszak religioznawca nie kojarzy nam się z praktycznym zawodem. Dlatego religioznawstwo często jest wybierane jako drugi kierunek studiów. Decydują się na niego historycy, filozofowie, filolodzy, studenci socjologii czy turystyki.

Tego typu kierunek wybierają najczęściej pasjonaci, którzy są otwarci, tolerancyjni i mają chęć poznawania innych kultur. Religioznawcy to osoby, które zostały gruntownie wykształcone w zakresie relacji między kulturami a religiami, społeczeństwami i państwami. Dzięki temu absolwent religioznawstwa może wykonywać prace związane z:
• turystyką religijną i turystyką jako taką,
• dziennikarstwem i pisarstwem,
• animacją kultury,
• nauczaniem etyki,
• pracą naukową.

Chętnie zatrudniają ich także instytucje (organizacje europejskie, międzynarodowe, biura pielgrzymkowe), które mają kontrakty międzynarodowe, w tym: międzyreligijne oraz organizacje zajmujące się upowszechnianiem sztuki i kultury.

Studia w Krakowie

Kraków to miasto akademickie z długimi tradycjami. W związku z tym studentom nigdy nie zabraknie tu rozrywki. W Krakowie czeka wręcz morze atrakcji! W Mieście Królów studenci mają naprawdę łatwy dostęp do szeroko rozumianej kultury: kin, teatrów, muzeum czy galerii sztuki.

Wieczorem studenci imprezują w setkach krakowskich klubów i barów. Również lokale gastronomiczne mają ofertę na każdą, także studencką, kieszeń, a bilet miesięczny komunikacji miejskiej kosztuje studenta tylko 47 zł.

Nie zapominajmy przy tym także o kosztach wynajmu mieszkania, które zależą od lokalizacji i standardu lokalu. Ceny wynajmu pokoju zaczynają się od 450-600 zł w dzielnicach dalej położonych od centrum, takich jak Prądnik Biały, Prądnik Czerwony, Nowa Huta, Azory itd. Najdrożej jest w okolicach Starego Miasta i Kazimierza, to jednak zależy od wybranego standardu.

Lektura branżowa

Chcesz sięgnąć po lekturę, która zobrazuje Ci przedmiot badań religioznawstwa? Wybierz „Wstęp do religioznawstwa” Güntera Lanczkowskiego. Dzięki niemu zapoznasz się z problemami badawczymi stawianymi przez religioznawców, a także poznasz metody pracy nad ich rozwiązywaniem. Książka ta wykorzystywana jest na studiach religioznawczych jako podręcznik lub lektura obowiązkowa.



Autor: Magdalena Sroka


Data publikacji: 28-10-2016