Znajdź swoje wymarzone studia w Krakowie

Japonistyka na UJ – wyjątkowe studia dla pasjonatów kultury orientu

Japonistyka na UJ – wyjątkowe studia dla pasjonatów kultury orientu

Japonistyka to stosunkowo nowy kierunek studiów, który umożliwia wszystkim miłośnikom „Kraju Kwitnącej Wiśni” dogłębne zapoznanie się z Japonią i jej kulturą. Studenci japonistyki mają szansę na naukę języka japońskiego (mowy i pisma) na poziomie komunikacyjnym, a także kompleksowe zaznajomienie się z kulturą oraz bogatymi tradycjami tego kraju. Mamy tu na myśli nie tylko religię, sztukę i filozofię, ale i najnowsze elementy kultury japońskiej, takie jak anime, Pikatchu, Ramen czy sushi. Jeśli interesuje Cię ten kierunek studiów i zastanawiasz się, jakie perspektywy zawodowe czekają na jego absolwentów oraz gdzie można studiować japonistykę przeczytaj koniecznie dalszą część tego artykułu.

Jak wyglądają perspektywy zawodowe po japonistyce?Studia na kierunku japonistyka to nie tylko możliwość poznania języka i kultury tego niezwykłego kraju, ale i ogromna szansa na pracę dla jednych z najbardziej zaawansowanych technologicznie firm świata. Absolwenci tego kierunku znajdują zatrudnienie w przedsiębiorstwach o japońskich korzeniach, w których cała kultura pracy nacechowana jest rodzimymi zwyczajami i specyficznym podejściem do pracy. Osoby, które ukończyły japonistykę mogą również liczyć na pracę w firmach ściśle współpracujących z przedsiębiorstwami japońskimi oraz wszędzie tam, gdzie znajomość języka japońskiego oraz tamtejszej kultury może być wykorzystywane w procesach negocjacji czy realizacji transakcji.

Ukończenie tego kierunku studiów pozwala także na znalezienie zatrudnienia w różnego rodzaju instytucjach kultury, instytucjach oświaty, mediach, a także instytucjach samorządowych i rządowych w działach ds. stosunków międzykulturowych.

Gdzie studiować japonistykę?Japonistyka jest stosunkowo nowym kierunkiem, dlatego studia w tym zakresie oferują jak dotychczas tylko cztery polskie ośrodki akademickie. Jest to Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Co ważne, studia te cieszą się ogromną popularnością wśród maturzystów, bowiem na jedno miejsce przypada około 20 chętnych.

Studia japonistyczne można również podjąć na kilku uczelniach prywatnych. Są to jednak z reguły specjalizacje skierowane dla studentów wyjściowych studiów z zakresu stosunków międzynarodowych (m.in. w Szkole Wyższej Prawa i Dyplomacji w Gdyni czy Collegium Civitas w Warszawie) oraz studentów kierunków kulturoznawczych (np. w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych).

Wyjątek na mapie uczelni prywatnych stanowi Wyższa Szkoła Języków Obcych w Poznaniu, która jako pierwsza w kraju zdecydowała się utworzyć kierunek kształcący filologów japońskich oraz Wyższa Szkoła Studiów Międzynarodowych w Łodzi oferująca studia japonistyczne z modułami tematycznymi z zakresu informatyki, translatoryki, turystyki międzynarodowej oraz dziennikarstwa. 

Stojąc przed wyborem uczelni warto pamiętać, że faktyczna liczba godzin nauki języka japońskiego na uczelni prywatnej z reguły bywa mocno okrojona. Problemy mogą pojawić się również w przypadku chęci wyjazdu na stypendium, bowiem prywatne uczelnie nie podpisują umów z japońskimi uniwersytetami. Nie oznacza to jednak, że są one całkowicie złym wyborem, ponieważ uczelnie takie dysponują często ciekawymi i rozbudowanymi kontaktami z wieloma przedstawicielami świata biznesu, czego ciężko jest oczekiwać od uczelni państwowej.

Sushi dla studenta, czyli japońska kuchnia na krakowskim talerzuNieodłącznym elementem kultury japońskiej, o którym wykłada się na japonistyce jest, oczywiście kuchnia regionalna. Jest to niezwykle ciekawe zagadnienie, bowiem kuchnia azjatycka uważana jest od zawsze za jedną z najzdrowszych na świecie. Wszystko to dzięki świeżym oraz wyselekcjonowanym składnikom, które mają zbawienny wpływ na organizm ludzki, a także praktyczne całkowitemu usunięciu nadmiaru tłuszczu i innych szkodliwych dla nas substancji.

Jednym z flagowych specjałów kuchni japońskiej jest znane i kochane na całym świecie sushi. Ten przysmak z surowych ryb oraz owoców morza oraz ciekawy rytuał jego przygotowywania i spożywania to temat na niejedno spotkanie w trakcie zajęć. Miejscem na mapie Krakowa, które pozwoli studentom każdego kierunku poczuć się jak w restauracji w centrum Japonii jest Sushi Friends oferujące pyszne i różnorodne sushi w sam raz na „studencką kieszeń”.

Zasady obwiązujące przy japońskim stoleSavoir-vivre to zasady obowiązujące przy każdym stole, jednak nie każdy wie, że kuchnia azjatycka charakteryzuje się kanonem pewnych specyficznych przepisów, których przestrzeganie pozwoli nam w pełni rozkoszować się tymi wyjątkowymi daniami. Z tego powodu zasady te są jednym z obowiązkowych punktów zajęć o tematyce kulinarnej w trakcie studiów na kierunku japonistyka.

Jednym z głównych zagadnień, które spędza sen z powiek wielu turystom przybywającym do Japonii jest sztuka jedzenia sushi pałeczkami. Nie jest to zadanie łatwe, dlatego warto pamiętać, że w kulturze japońskiej całkowicie dopuszczalne jest jedzenie tego dania przy pomocy naszych palców. W restauracjach z kolei można poprosić o specjalne zestawy z pałeczkami dla początkujących.

Naukę jedzenia sushi pałeczkami warto również trenować próbując różnych rozmiarów rolek, o odmiennym składzie i budowie. Takie możliwości oferuje krakowski lokal Sushi Friends, oferujący ogromny wybór sushi zarówno dla tradycjonalistów, jak i wegetarian. Bogate menu lokalu znajdziemy na stronie https://www.sushifriends.com.pl/menu, gdzie znajduje się m.in. sushi nigiri, hosomaki czy futomaki oraz inne dania kuchni azjatyckiej.

Kolejnym, o czym należy pamiętać w trakcie jedzenia sushi jest absolutny zakaz mieszania chrzanu wasabi oraz sosu sojowego. Niemile widziane jest również krojenie sushi, czy też nabijanie rolki na pałeczkę. Według kultury japońskiej sushi należy zjadać w całości, popijając je wodą aloesową. 

Data publikacji: 08-09-2022