Studia na kierunku dietetyka
Studia Kraków – jakich przedmiotów możesz się spodziewać na studiach na kierunku dietetyka?
Dietetyka pediatryczna
Na zajęciach z dietetyki pediatrycznej studenci uczą się specjalnych potrzeb żywieniowych dzieci w różnym wieku i stanie zdrowia. Przedmiot obejmuje zasady żywienia niemowląt i małych dzieci, konstruowania jadłospisów, a także żywienia w różnych chorobach i dolegliwościach zdrowotnych wielu dziecięcego.
Dietetyka osób dorosłych i starszych
Zajęcia przekazują specjalistyczną wiedzę z zakresu potrzeb żywieniowych osób dorosłych oraz osób w podeszłym wieku. Studenci poznają najważniejsze składniki pokarmowe, makro i mikroskładniki, a także uczą się konstruowania jadłospisów uwzględniających specyficzne potrzeby żywieniowe osób w różnym wielu i kondycji fizycznej.
Anatomia człowieka
Kształcenie w ramach przedmiotu anatomia człowieka obejmuje zagadnienia budowy narządów i tkanek organizmu, z uwzględnieniem układu pokarmowego, a także wpływu poszczególnych składników odżywczych na prawidłową budowę organizmu. Zajęcia odbywają się zarówno w trybie teoretycznym, jak i w laboratoriach i praktycznych pracowniach.
Fizjologia człowieka
Fizjologia człowieka obejmuje wiedzę na temat funkcjonowania tkanek, narządów i wszystkich układów w ludzkim organizmie, zachodzących w nim procesów życiowych i homeostazy, czyli zachowania równowagi. Studenci kształcą się pod okiem doświadczonej kadry naukowej, przekazującej wiedzę przystępnie i kompleksowo.
Chemia żywności
Przedmiot dostarcza wiedzy z zakresu chemicznych, fizycznych i biologicznych właściwości składników żywnościowych, a także dodatków do żywności. W trakcie nauki studenci uczą się również czytania etykiet oraz zwracania uwagi na sztuczne substancje, konserwanty oraz szkodliwe dodatki do żywności.
Analiza i ocena sposobu żywienia
Kształcenie polega na nauce praktycznych umiejętności analizowania i badania sposobu żywienia człowieka zdrowego i chorego. Dzięki temu studenci uczą się rozpoznawania potrzeb oraz braków pokarmowych, które można zmodyfikować za pomocą zmiany sposobu odżywiania lub zmodyfikowania składników żywnościowych.
Dietoterapia i dietoprofilaktyka w chorobach metabolicznych i cywilizacyjnych
W trakcie kształcenia studenci poznają zasady żywienia w chorobach metabolicznych, takich jak cukrzyca, a także przy nadciśnieniu, miażdżycy i otyłości. Każda z tych chorób potrzebuje specjalnej diety, ustalanej indywidualnie dla każdego pacjenta. Kształcenie polega na dokładnym poznaniu procesu powstawania chorób, a także ich zapobiegania.
Zaburzenia odżywiania
Przedmiot obejmuje choroby wynikające z niewłaściwego podejścia do odżywiania i własnego ciała. Studenci poznają procesy powstawania zaburzeń odżywiania, a także metody pracy z pacjentem, który wymaga specjalnego podejścia do diety połączonego z innymi formami terapii.
Diety niekonwencjonalne
Przedmiot dostarcza studentom wiedzy na temat niekonwencjonalnych diet i metod odżywiania, wraz z informacjami zarówno o ich korzystnym wpływie na organizm człowieka, jak i o negatywnym działaniu. W zakres przedmiotu wchodzą także diety, które są ewidentnie szkodliwe i niezalecane przez specjalistów z zakresu żywienia.
Organizacja żywienia zbiorowego i cateringu
Kształcenie w tym przedmiocie pozwala na wypracowanie umiejętności przydatnych w pracy w zakładach żywienia zbiorowego i szeroko pojętej gastronomii. Studenci uczą się komponowania posiłków w sytuacji, gdy przygotowuje się je jednocześnie dla dużej grupy konsumentów.
Zobacz również: pełna oferta studiów na kierunku chemia w Krakowie.
Wybrane kierunki studiów podyplomowych z zakresu Dietetyki w Krakowie
Żywienie w zdrowiu i chorobie – dietetyka kliniczna – Studia podyplomowe UJ
Studia podyplomowe na kierunku żywienie w zdrowiu i chorobie to kształcenie, które trwa dwa semestry i odbywa się niestacjonarnie w formie weekendowych zjazdów. Celem kształcenia jest przygotowanie specjalistów do holistycznego podejścia do pacjenta, planowania diety oraz żywienia, które wzmacnia inne działania lecznicze w przypadku poszczególnych chorób. W programie kształcenia znajdziemy takie przedmioty, jak podstawy dietetyki, bromatologia, żywienie w chorobach przewodu pokarmowego, alergicznych i metabolicznych, dietetyka pediatryczna, żywienie sportowców, żywienie człowieka w wieku podeszłym. Program kształcenia umiejętnie łączy rozległą wiedzę teoretyczną z zajęciami praktycznymi, w ramach których słuchacze zdobywają nowe umiejętności. Nauka odbywa się w świetnie wyposażonych pracowniach i pod okiem doświadczonej kadry dydaktycznej. Absolwenci otrzymują dyplom ukończenia studiów podyplomowych, potwierdzający zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych.
Program studiów podyplomowych na kierunku Żywienie w zdrowiu i chorobie – dietetyka kliniczna sprawdź tutaj.
Żywienie kliniczne i opieka metaboliczna studia podyplomowe UJ
Żywienie kliniczne i opieka metaboliczna to studia podyplomowe, które trwają dwa semestry i realizowane są w formie niestacjonarnej. Skierowane są do absolwentów studiów wyższych na kierunkach medycznych oraz paramedycznych. Celem kształcenia jest przygotowanie specjalistów w zakresie leczenia żywieniowego i wdrażania odpowiednich zasad odżywiania w różnych jednostkach chorobowych. Słuchacze zdobywają rozbudowaną wiedzę teoretyczną, a także umiejętności praktyczne dotyczące planowania interwencji żywieniowej, zarówno żywienia dojelitowego, jak i pozajelitowego, realizowania żywienia drogą jelitową i pozajelitową, prowadzenia bezpiecznego i skutecznego leczenia zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych. Kształcenie odbywa się w doskonale wyposażonej bazie dydaktycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studenci kształcą się pod okiem najlepszych wykładowców oraz specjalistów praktyków. Ukończenie studiów podyplomowych pozwala na natychmiastowe wykorzystywanie zdobytej wiedzy w praktyce.
Oferta kształcenia na kierunku Żywienie kliniczne i opieka metaboliczna sprawdź więcej.
Psychodietetyka z elementami neurobiologii – Małopolska Wyższa Szkoła
Studia na kierunku psychodietetyka z elementami neurobiologii to dwusemestralne kształcenie realizowane w formie weekendowych zjazdów. Skierowane jest do osób zainteresowanych dietetyką zawodowo: dietetyków, technologów żywności, psychologów, pielęgniarek, lekarzy, nauczycieli i pedagogów. Kształcenie łączy wiedzę z zakresu dietetyki, psychologii i zasad zdrowego żywienia. Przygotowuje fachowców do pracy z osobami cierpiącymi na choroby związane z nieprawidłowym odżywianiem – cukrzycą, otyłością, bulimią. W programie kształcenia znajdują się przedmioty: fizjologia żywienia człowieka, nauka o żywieniu człowieka, psychologia, psychologia kliniczna, psychologiczne aspekty zaburzeń odżywiania, diety alternatywne, praktyczne aspekty terapii zaburzeń odżywiania. Nauka odbywa się w dobrze wyposażonej bazie dydaktycznej, pracowniach i laboratoriach. Słuchacze kształcą się pod okiem wybitnych specjalistów z wybranych obszarów dietetyki, psychologii i nauki o żywieniu człowieka.
Studia podyplomowe na kierunku Psychodietetyka z elementami neurobiologii – Małopolska Wyższa Szkoła zobacz tutaj.
Jeśli jesteś zainteresowany innymi pokrewnymi kierunkami, zapoznaj się z ofertą edukacyjną na kierunku Dietetyka w Warszawie sprawdź tutaj.
Studia I oraz II stopnia na kierunku Dietetyka możesz podjąć we Wrocławiu, zobacz również.
W Łodzi możesz studiować na kierunku Dietetyka zarówno w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym. Sprawdź ofertę kształcenia.
Studia na kierunku dietetyka – jakie predyspozycje są wymagane?
Studiowanie dietetyki w Krakowie możliwe jest na wielu uczelniach i kierunek ten cieszy się spora popularnością wśród młodych osób. Jest powszechnie wybierany, a wysoki poziom kształcenia pozwala na znakomite przygotowywanie się do wykonywania konkretnego zawodu. Przed rozpoczęciem nauki na tym kierunku warto jednak dowiedzieć się jakimi predyspozycjami warto się wykazywać, aby możliwe było sprawne ukończenie studiów i rozpoczęcie pracy zawodowej w charakterze dietetyka. Przede wszystkim kandydaci na studentów dietetyki powinni interesować się chemią oraz biologią. Z uwagi na ilość materiału koniecznego do przyswojenia warto również posiadać zdolność szybkiego uczenia się i cierpliwość do przyswajania kolejnych partii materiału. Niezbędna będzie również własna inicjatywa i zainteresowanie tematyką związaną z prawidłowym odżywianiem i różnymi modelami dietetycznymi. Dokształcanie się we własnym zakresie zdecydowanie polepszy efekty związane z edukacją i pozytywnie wpłynie na możliwość późniejszego odnalezienia się na rynku pracy.
Perspektywy pracy po studiach na kierunku dietetyka w Krakowie
Ukończenie studiów związanych z dietetyką daje olbrzymie perspektywy zatrudnienia. Dotyczy to zwłaszcza większych miast, gdzie istnieje wiele poradni dietetycznych i mnóstwo osób jest zainteresowanych korzystaniem z ich usług. Dbanie o dietę w większych miastach ma olbrzymie znaczenie i jest w kręgu zainteresowania wielu osób. Absolwenci mogą zatem liczyć na zatrudnienie w klinikach dietetycznych. Istnieje również możliwość założenia własnego biznesu związanego z doradzaniem w kwestiach dotyczących diety. Osoby, które ukończyły dietetykę mogą również poszukać zatrudnienia w firmach oferujących diety pudełkowe, gdzie stale potrzebna jest pomoc do układania zbilansowanych jadłospisów. Coraz częściej również korporacje szukają dietetyków, którzy będą w stanie udzielać porady dla pracowników zatrudnionych w tego rodzaju przedsiębiorstwach. Istnieje zatem sporo możliwości zatrudnienia i można z łatwością znaleźć wymarzoną pracę na stanowisku dietetyka.
Data publikacji: 10-05-2022