Uczelnie z kierunkiem Pedagogika w Krakowie
Opis kierunku
Pedagogika to zespół nauk o wychowaniu, metodach, środkach wychowawczych, a także samym systemie edukacyjnym. Ta oraz pokrewne jej nauki jak terapia zajęciowa, doradztwo zawodowe można zakalikować do nauk społecznych zajmujących się kształceniem człowieka na przestrzeni całego jego życia.
Sprawdź wszystkie uczelnie z Krakowa: Uczelnie Kraków
Liczba uczelni
Spośród państwowych szkół wyższych kierunek Pedagogika oferowany jest przez najstarszą uczelnię w kraju: Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej. Ofertę publiczną uzupełniają niepubliczne placówki. Warto zapoznać się z ofertą: UPJPII, Akademii Ignatianum czy Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego.
Tryby Studiowania
Obecnie, studia na kierunku pedagogika, prowadzone są w systemie bolońskim tj. w systemie II stopniowym. Wyjątkiem jest kierunek pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, która po reformie szkolnictwa wyższego, będzie prowadzona jedynie w formie jednolitych studiów magisterskich.
Ceny
Studia niestacjonarne są prowadzone w systemie zaocznym z zajęciami w weekendy. Koszt roku studiów na Uniwersytecie Pedagogicznym rozpoczyna się od 3 800 złotych, a na Uniwersytecie Jagiellońskim od 4 500 złotych. Należy mieć na uwadze, że opłaty zwiększają się z każdym kolejnym rokiem.
Studia bezpłatne – zasady rekrutacji
Zasady rekrutacji Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej
Szczegółowe zasady rekrutacji przedstawione są poniżej:

Zasady rekrutacji Uniwersytet Jagielloński
Poniżej przedstawiamy zasady rekrutacji na Pedagogikę prowadzoną przez Wydział Filozoficzny.


Specjalizacje na kierunku pedagogika w Krakowie

Pedagogika wczesnoszkolna, Pedagogika szkolna z doradztwem zawodowym - Uniwersytet Jagielloński
Pedagogika od dawna cieszy się dużym zainteresowaniem kandydatów na studia wyższe. Kierunek ten daje wiele możliwości rozwoju, gdyż prowadzony jest w wielu atrakcyjnych specjalizacjach. Pedagogika wczesnoszkolna i pedagogika z doradztwem zawodowym to specjalizacje, które otwierają wiele możliwości zawodowych. Obie są prowadzone na studiach I i II stopnia. Pedagogika wczesnoszkolna skupia się na przygotowaniu studentów do pracy przede wszystkim w oświacie. Pedagogika z doradztwem zawodowym skierowana jest do osób, które właśnie w tym kierunku chcą pójść w życiu zawodowym. Obie specjalizacje łączą w sobie wiedzę teoretyczną oraz wiele szkoleń, praktyk i stażów zawodowych, w czasie których studenci poznają swój przyszły zawód w praktyce.
Resocjalizacja – Uniwersytet Jagielloński, Akademia Ignatanum w Krakowie
Resocjalizacja jest tym działem pedagogiki, który jest skierowany do osób o mocnej osobowości, gotowych do pracy w trudnych warunkach z trudnymi osobami. Specjalizację znajdziemy w programie studiów I stopnia na pedagogice Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Ignatianum w Krakowie. Plan studiów jest tak skonstruowany, aby studenci po ukończeniu uczelni byli przygotowani zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym.
Logopedia – Akademia Ignatianum w Krakowie
Studia na specjalizacji logopedia można znaleźć na Akademii Ignatianum w Krakowie. Prowadzone są w systemie 3-letnich studiów licencjackich, w trakcie których studenci przygotowywani są do pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Wśród przedmiotów znajdziemy zarówno ogólne dziedziny pedagogiki, jak i kierunkowe działy związane z językiem, budową aparatu mowy oraz pracą z osobami z różnymi dysfunkcjami. W trakcie studiów nie brakuje szkoleń, warsztatów i praktyk, dzięki czemu absolwenci są świetnie przygotowani zarówno pod względem merytorycznym, jak i praktycznym.
Perspektywy pracy po studiach na kierunku pedagogika

Ukończenie kierunku pedagogika otwiera wiele perspektyw zawodowych, które są ściśle związane ze specjalizacją wybraną w trakcie kształcenia. Osoby po pedagogice wczesnoszkolnej najczęściej wybierają pracę w oświacie, gdyż są do niej najlepiej przygotowani. Absolwenci specjalności z doradztwem zawodowym mogą pracować w wielu urzędach, organizacjach, zajmować się branżą szkoleniową i prowadzeniem własnej działalności doradczej.
Osoby, które ukończyły resocjalizację mają wiele możliwości pracy w ośrodkach dla młodzieży i dorosłych, świetlicach terapeutycznych oraz w licznych organizacjach zajmujących się pomocą osobom wykluczonym. Logopedzi natomiast z pewnością znajdą zatrudnienie w szkolnictwie, przychodniach psychologiczno-pedagogicznych, mogą również z powodzeniem otwierać własne praktyki.
Perspektywy pracy po pedagogice są też uzależnione od tego, jak wiele dodatkowych kwalifikacji absolwenci zdobędą już po ukończeniu głównego kształcenia. Warto więc robić dodatkowe studia podyplomowe, szkolenia czy kursy, które wzbogacą i poszerzą zawodowe kompetencje.
A może interesuje Cię inny kierunek? Sprawdź studia na kierunku: psychologia w Krakowie
Data publikacji: 22-05-2019