Uczelnie z kierunkiem Dziennikarstwo w Krakowie
1. Studia dziennikarskie – jakie powinieneś mieć predyspozycje?
Studia dziennikarskie od kilkunastu lat cieszą się ogromną popularnością i co roku jest na nie wielu kandydatów. Dziennikarstwo można studiować na wielu uczelniach nie tylko publicznych, ale również prywatnych. Po ukończeniu tego kierunku jest wiele możliwości zatrudnienia, nie tylko w mediach. Warto jednak pamiętać, że aby dobrze sobie radzić zarówno na studiach, jak i później w pracy, trzeba mieć odpowiednie predyspozycje, przede wszystkim otarty, humanistyczny umysł, a także zdolność do wyszukiwania i zdobywania potrzebnych informacji. Osoby studiujące dziennikarstwo powinny interesować się otaczającym światem, być na bieżąco z aktualnymi informacjami, sporo czytać na wiele tematów. Przyszli dziennikarze powinni dobrze radzić sobie z pisaniem i prawidłowym mówieniem. Dziennikarstwo jest kierunkiem, na którym trzeba też przyswoić sporo wiedzy teoretycznej, warto więc mieć świadomość, że sporo czasu spędzi się nad książkami. Przyszli dziennikarze powinni być osobami komunikatywnymi, łatwo nawiązującymi kontakty z ludźmi, otwartymi na nowe znajomości.
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Akademii Ignatianum to trzyletnie studia licencjackie realizowane w Instytucie Kulturoznawstwa na Wydziale Filozoficznym. Studia kompleksowo przygotowują studentów do pracy w mediach, zarówno tych tradycyjnych, jak i internetowych. W programie kształcenia znajdują się przedmioty z różnych dziedzin wiedzy: historia prasy, politologia, socjologia, marketing i reklama, podstawy zarządzania i ekonomii, kulturoznawstwo, historia radia i telewizji oraz wiele innych. Studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej mają do wyboru 4 specjalności: dziennikarstwo prasowe, dziennikarstwo radiowe, dziennikarstwo telewizyjne oraz dziennikarstwo internetowe. Można więc wybrać taką specjalność, z którą wiąże się swoją zawodową przyszłość. Przedmioty w ramach wybranej specjalności są realizowane od trzeciego semestru.
W trakcie kształcenia przyszli dziennikarze zdobywają wiedzę pod okiem doświadczonej i profesjonalnie przygotowanej kadry dydaktycznej, ale również uczą się od praktyków, którzy mają już wieloletnie doświadczenie w pracy w mediach. Program kształcenia jest mocno rozbudowany, a jednocześnie kładzie spory nacisk na naukę praktycznych umiejętności. Studenci dziennikarstwa realizują wiele warsztatów, ćwiczeń, szkoleń, a także praktyk i stażów zawodowych w dużych mediach. Absolwenci dziennikarstwa są kompleksowo przygotowani do pracy w wybranym zawodzie i nie mają problemów ze znalezienia zatrudnienia na rynku medialnym.
Data publikacji: 16-12-2019