Znajdź swoje wymarzone studia w Krakowie


1 uczelnia w Krakowie - kierunek Judaistyka

Adres: ul. Ingardena 6

30-060 Kraków

Tel.: +(48) 12 663 26 60, 12 663 26 63

E-mail.: rekrutacja@uj.edu.pl

Galeria Uniwersytet Jagielloński (UJ) <small>(Uczelnia publiczna)</small>
Galeria Uniwersytet Jagielloński (UJ) <small>(Uczelnia publiczna)</small>

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Judaistyka

Szkoły wyższe z kierunkiem judaistyka w Krakowie

Masz w sobie otwartość na nowe kultury i naturalną ciekawość świata? Interesujesz się historią i funkcjonowaniem środowisk żydowskich w Polsce? Rozważ zatem studia na judaistyce w Krakowie! Z naszego artykułu dowiesz się więcej na temat tego kierunku! Zapraszamy do lektury!

Kierunek judaistyka dotyczy dziejów Żydów, ich kultury, literatury, a także języków żydowskich – hebrajskiego w wydaniu współczesnym i biblijnym oraz jidysz. Studia na kierunku judaistyka są bez wątpienia interdyscyplinarne, łączą bowiem zagadnienia z zakresu humanistyki, nauk społecznych, lingwistyki, a także stosunków międzynarodowych. Przez pryzmat rozmaitych dziedzin i dyscyplin naukowych badane są żydowskie społeczności, ze szczególnym naciskiem na ich dawną i współczesną obecność w Polce.

Historia Żydów ma bowiem wiele punktów stycznych z dziejami Polski, a żydowska kultura wywarła wpływ na naszą, wzbogacając ją o nowe elementy. Studia na judaistyce dają możliwość zgłębienia żydowskiej kultury, a także zapoznania się z żydowską obyczajowością. Studenci judaistyki poznają w toku studiów konflikty i rozłamy w ramach judaizmu, uczą się także na temat złożonych procesów historycznych, które stały się udziałem społeczności żydowskiej w Polsce i na świecie.

Uczelnie w Krakowie, które mają w ofercie kierunek judaistyka

Jedyną krakowską uczelnią, która oferuje kandydatom na studia kierunek judaistyka, jest Uniwersytet Jagielloński, a konkretnie Instytut Judaistyki działający w ramach Wydziału Historycznego. Instytut Judaistyki mieści się w sercu krakowskiego Kazimierza, a wiec żydowskiej dzielnicy Krakowa, przy ulicy Józefa 19.

Kandydaci na studia judaistyczne mogą podjąć naukę zarówno w ramach licencjatu, jak i magisterium – warto nadmienić, że UJ jest jedyną uczelnią w Polsce, która prowadzi studia judaistyczne na obu stopniach. Studiować judaistykę można jedynie w trybie dziennym.

Praca dla absolwentów judaistyki

Absolwenci judaistyki znajdują zatrudnienie w wielu instytucjach działających w obszarze kultury, między innymi w muzeach, domach kultury, organizacjach NGO – wszędzie tam, gdzie na co dzień obcują z żydowską kulturą, a także chronią żydowskie i polsko-żydowskie dziedzictwo. Wielu absolwentów judaistyki specjalizuje się, w ramach dalszej kariery naukowej, z zakresu hebrajskiej literatury lub zabytków kultury materialnej, takich jak synagogi lub żydowskie cmentarze.

Duża część pracuje w archiwach, zajmując się państwowymi i prywatnymi dokumentami. Są oni przygotowani także do pracy w dyplomacji i w organizacjach zajmujących się relacjami międzykulturowymi. Judaiści są posiadają także wszelkie kompetencje do pracy w firmach o międzynarodowym zasięgu, w których wykorzystuje się na co dzień znajomość języków obcych, ale także doświadczenia z zakresu kontaktów międzykulturowych.

Studia w Krakowie

Kraków jest na wskroś studencki! Miasto oferuje studentom wiele atrakcji - zarówno tych kulturalnych, jak i rozrywkowych. W Grodzie Kraka, z jednej strony, nie brak okazji do czerpania z oferty kin, teatrów, muzeów czy galerii sztuki; zaś z drugiej - do smakowania studenckiego życia w licznych pubach, klubach czy dyskotekach ulokowanych zarówno w okolicy Rynku, jak i na krakowskim Kazimierzu.

Dla studentów judaistyki Kraków jest szczególnie atrakcyjny - między innymi przez wzgląd właśnie na Kazimierz, który jest miejscem szczególnym, przez wieki kształtowanym przez chrześcijańsko-żydowskie sąsiedztwo. W Krakowie działa również wiele organizacji dedykowanych kulturze Żydów, między innymi Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie czy Żydowskie Stowarzyszenie Czulent. To w Krakowie, co roku, organizowany jest także słynny Festiwal Kultury Żydowskiej.

Mieszkanie w Krakowie

Jeśli chodzi o studenckie życie w Krakowie, to oczywistym jego aspektem jest wynajem pokoju lub mieszkania, chyba że student pochodzi z Krakowa i nie potrzebuje własnego lokum. Jak prezentują się ceny najmu właśnie na krakowskim Kazimierzu? To oczywiście zależy od metrażu, a także standardu, w jakim wykończony jest budynek i samo lokum. Wpływ na cenę ma także lokalizacja - w przypadku Kazimierza, który od lat jest modną dzielnicą Krakowa, ceny są nieco wyższe niż w innych częściach miasta. I tak jednoosobowy pokój w tej okolicy to koszt od 600 złotych miesięcznie, zaś dwupokojowe mieszkanie to zazwyczaj wydatek około 1500 zł miesięcznie (osobno płaci się czynsz administracyjny i rachunki za media licznikowe).

Lektura dla studenta judaistyki

Lekturą, która przypadnie do gustu każdej osobie zainteresowanej tematyką judaizmu i jego historii, w tym przyszłym studentom judaistyki, będzie z pewnością publikacja pod tytułem „Judaizm” autorstwa Dominique de La Maisonneuve. Książka ta omawia podstawowe fazy kształtowania się judaizmu – od starożytności aż po czasy współczesne. Zdecydowanie polecamy!Autor: Martyna Konieczna

Data publikacji: 23-05-2017