Znajdź swoje wymarzone studia w Krakowie

2 uczelnie w Krakowie - kierunek Filologia włoska

Adres: ul. Podchorążych 2

30-084 Kraków

Tel.: 12 662 60 14, (KANCELARIA UCZELNI) 12 662 60 93 (REKRUTACJA)

E-mail.: info@up.krakow.pl, rekrutacja@up.krakow.pl

Galeria Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie <small>(Uczelnia publiczna)</small>
Galeria Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie <small>(Uczelnia publiczna)</small>

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Filologia włoska Zobacz więcej

Adres: ul. Ingardena 6

30-060 Kraków

Tel.: +(48) 12 663 26 60, 12 663 26 63

E-mail.: rekrutacja@uj.edu.pl

Galeria Uniwersytet Jagielloński (UJ) <small>(Uczelnia publiczna)</small>
Galeria Uniwersytet Jagielloński (UJ) <small>(Uczelnia publiczna)</small>

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Filologia włoska Zobacz więcej

Studia Filologia włoska w Krakowie

Planujesz studia w Krakowie na kierunku filologia włoska? Nasz artykuł omawia najważniejsze kwestie, które mogą Cię interesować, takie jak oferta krakowskich uczelni w tym zakresie, perspektywy zawodowe dla absolwentów italianistyki czy wynajem studenckiego mieszkania w Grodzie Kraka.

Filologię włoską inaczej określa się mianem "italianistyka". Studia na tym kierunku, jak sama nazwa wskazuje, koncentrują się wokół języka włoskiego – na jego nauce, a także nauce o nim. Ale nie tylko – studiując filologię włoską, poznasz też dzieje włoskiej literatury, jak również wiele aspektów kultury i sztuki Półwyspu Apenińskiego.

Studia z zakresu italianistyki pozwalają niemal perfekcyjnie opanować język włoski, zarówno ten oficjalny, jak i ten bardziej potoczny, którym mieszkańcy Włoch posługują się na co dzień. Dają także możliwość, aby – poza kwestiami kulturowymi – zdobyć wiedzę z zakresu aktualnych realiów życia społecznego, gospodarczego i politycznego Włoch.

Dodatkowo, jak na każdych studiach filologicznych, studenci italianistyki poznają podstawy teoretyczne językoznawstwa i literaturoznawstwa. Studia na italianistyce z pewnością zainteresują osoby ciekawe świata, otwarte na inne kultury; takie, które pasjonuje nauka języków obcych. Kandydaci na studia z zakresu filologii włoskiej powinni charakteryzować się systematycznością, gdyż studia filologiczne wymagają konsekwentnej nauki.

Uczelnie w Krakowie, które prowadzą kierunek filologia włoska

Uniwersytet Jagielloński, Instytut Filologii Romańskiej, al. Mickiewicza 9A (Collegium Paderevianum).

Studia w Krakowie na italianistyce podjąć można między innymi na Uniwersytecie Jagiellońskim, czyli na najstarszej polskiej uczelni. Oferta UJ-otu uwzględnia studia I i II stopnia. Italianistyka na obu poziomach prowadzona jest tylko i wyłącznie w trybie dziennym, a studia są bezpłatne. Warto dodać, że UJ zajął drugie miejsce wśród polskich uczelni w rankingu magazynu "Perspektywy", jeśli chodzi o studia filologiczne – było to pierwsze miejsce, jeśli chodzi o uczelnie w Krakowie.

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej, Instytut Neofilologii, ul. Karmelicka 41

To druga uczelnia w Krakowie, która w swojej ofercie ma filologię włoską. Podobnie jak na UJ-ocie, na UP studiować można italianistykę na studiach I oraz II stopnia, także dziennie. Studia dzienne na uczelni państwowej nie wiążą się z opłatami za naukę. UP również znalazło się na dobrej, bo dwunastej, pozycji w rankingu magazyny "Perspektywy" (równocześnie będąc drugą uczelnią w Krakowie).

Praca dla absolwenta filologii włoskiej

Absolwenci italianistyki kończą studia z niezwykle cenną kompetencją, której poszukuje obecnie wielu pracodawców – jest to biegła znajomość języka włoskiego umożliwijąca pracę w międzynarodowym, włoskojęzycznym otoczeniu. Filologów włoskich w związku z tym chętnie zatrudniają międzynarodowe lub włoskie firmy z oddziałami w Polsce lub polskie przedsiębiorstwa utrzymujące relacje biznesowe z włoskimi partnerami. Karierę w międzynarodowych firmach znacznie ułatwia znajomość drugiego języka obcego. Filolodzy włoscy znajdą zatrudnienie także w takich miejscach jak szkoły językowe, biura tłumaczeniowa, wydawnictwa, centra kultury włoskiej, media włoskie oraz polskie, biura turystyczne czy linie lotnicze.

Studia w Krakowie

Kraków to bez wątpienia miasto studenckie. Jest to drugi po Warszawie ośrodek akademicki w Polsce, w którym studiuje ponad 180 tysięcy studentów – nie tylko z Polski, ale także z zagranicy. Dzięki ofercie edukacyjnej oraz temu wszystkiemu, co miasto oferuje studentom poza możliwościami nauki – jak np. bogate życie kulturalne, rozrywka, perspektywy zawodowe itp. – Kraków z roku na rok przyciąga coraz więcej zagranicznych studentów, także z Włoch. Dla studentów filologii włoskiej jest to świetna wiadomość – można bowiem na co dzień ćwiczyć swoje umiejętności językowe z native speakerami.

Mieszkanie dla studenta w Krakowie

W Krakowie z łatwością znaleźć można studenckie mieszkanie czy pokój w takowym, trzeba się jednak liczyć z dość wysokimi kosztami. Pod względem kosztów wynajmu Kraków jest bowiem jednym z najdroższych polskich miast. Studia w Krakowie wiążą się wobec tego z pewnymi wydatkami. Wynajmując jednoosobowy pokój w mieszkaniu studenckim, należy w swoim miesięcznym budżecie założyć na ten cel od 600 do nawet 1200 złotych.

Wszystko zależy od lokalizacji mieszkania, a także od standardu jego wykończenia. Dla przykładu – pokój w mieszkaniu o średnim standardzie wykończenia, położonym w krakowskiej dzielnicy Bieżanów-Prokocim, to koszt 600-700 złotych. Dwupokojowe mieszkanie w tej dzielnicy to wydatek ok. 1100-1500 złotych, dodatkowo należy opłacić czynsz i opłaty licznikowe.

Lektura dla studenta filologii włoskiej

Studiując filologię włoską, poznasz język na tyle, aby swobodnie czytać dzieła literackie w oryginale. Zanim jednak opanujesz język włoski w tym stopniu, polecamy Ci lekturę w polskim przekładzie. Dziełem, z którego słynie literatura włoska, i które na pewno będziesz szczegółowo omawiać na zajęciach z literatury, są "Sonety do Laury" autorstwa poety Francesco Petrarki.

TEKST ALTERNATYWNY


Autor: Piotr Dębosz

Data publikacji: 12-01-2017