Znajdź swoje wymarzone studia w Krakowie

1 uczelnia w Krakowie - kierunek Amerykanistyka

Adres: ul. Ingardena 6

30-060 Kraków

Tel.: +(48) 12 663 26 60, 12 663 26 63

E-mail.: rekrutacja@uj.edu.pl

Galeria Uniwersytet Jagielloński (UJ) <small>(Uczelnia publiczna)</small>
Galeria Uniwersytet Jagielloński (UJ) <small>(Uczelnia publiczna)</small>

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Amerykanistyka Zobacz więcej Latynoamerykanistyka Zobacz więcej

Filmy - Amerykanistyka

Możliwości po kierunku amerykanistyka

Amerykanistyka w Krakowie

Studia na kierunku amerykanistyka w Krakowie

W polu Twoich zainteresowań znajduje się amerykańska kultura? Śledzisz doniesienia medialne zza oceanu? Być może powinieneś rozważyć studia na kierunku amerykanistyka w Krakowie! Przygotowaliśmy kompendium wiedzy na temat tego kierunku oraz atutów Krakowa jako miasta akademickiego – przeczytaj koniecznie!

Amerykanistyka, jako dziedzina nauki, jest w pełni interdyscyplinarna. Dotyczy bowiem wielu obszarów, takich jak historia, kultura, sztuka, literatura, a także polityka i gospodarka Stanów Zjednoczonych i innych krajów Ameryki Północnej oraz, marginalnie, Ameryki Łacińskiej. Ważnym aspektem jest również amerykańska odmiana języka angielskiego. Amerykanistyka to równocześnie kierunek studiów wyższych lub specjalność w ramach kierunków takich jak stosunki międzynarodowe czy politologia.

Studia na kierunku amerykanistyka pozwalają poznać i zrozumieć, w jaki sposób funkcjonuje amerykańskie społeczeństwo, w oparciu o jakie zasady działa system polityczny i prawny, a także jak rozwija się amerykańska gospodarka. Dzięki temu studenci nie tylko dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy na temat życia za oceanem, ale też zdobędą wiedzę, która przyda się między innymi w pracy dla firm międzynarodowych, utrzymujących relacje biznesowe z Ameryką.

Uczelnie w Krakowie, które prowadzą kierunek amerykanistyka

Kandydaci na studia z zakresu amerykanistyki w Krakowie, mają do wyboru dwie uczelnie – państwową oraz prywatną. Pierwszą z nich jest Uniwersytet Jagielloński, na którym – w ramach Instytutu Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych przy Rynku Głównym 34 – można podjąć naukę na kierunku amerykanistyka zarówno na studiach I stopnia, jak i na studiach II stopnia. Studiując amerykanistykę na poziomie magisterskim, wybrać można jedną z dwóch specjalności – są to: Ameryka Północna lub Ameryka Łacińska.

Drugą krakowską uczelnią, na której można się kształcić z zakresu amerykanistyki, jest Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Jest to uczelnia prywatna. Meandry amerykanistyki zgłębiać tutaj można na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych, w ramach specjalności na kierunku stosunki międzynarodowe. Są to studia I i II stopnia, dostępne dziennie oraz zaocznie.

Praca dla absolwenta amerykanistyki

Absolwent kierunku amerykanistyka kończy studia z solidną wiedzą na temat kultury, gospodarki i polityki amerykańskiej, a także z zaawansowaną znajomością języka angielskiego. Te kompetencje pozwalają na podjęcie pracy między innymi w instytucjach, które zajmują się szeroko rozumianymi stosunkami transatlantyckimi. Są to między innymi instytucje międzynarodowe, jednostki administracji państwowej, ośrodki badawczo-naukowe i eksperckie, jednostki dyplomatyczne czy instytucje dedykowane kwestiom Polonii w krajach amerykańskich.

Równocześnie absolwent amerykanistyki, znając doskonale kontekst kulturowy USA i innych krajów Ameryki Północnej i Łacińskiej, świetnie odnajdzie się jako pracownik międzynarodowych korporacji, obsługujących rynek amerykański, czy reprezentant firm oferującym swoje produkty i usługi USA. Wielu absolwentów zatrudnienie znajduje również w mediach, a także w centralnych i zagranicznych instytucjach medialnych.

Studia w Krakowie

Kraków to miasto posiadające wiele zalet. Codzienne życie w Grodzie Kraka to łatwy dostęp do szerokiej oferty kulturalnej – w mieście działają liczne kina, teatry, muzea, galerie sztuki, odbywają się tutaj także festiwale przyciągające uczestników z całej Polski, a także z zagranicy. Studenci nie mogą również narzekać na brak okazji do rozrywki – przy Rynku, na Kazimierzu i w Podgórzu zarówno puby, jak i kluby taneczne tętnią wieczorami życiem. Kraków jest przy tym niezwykle urokliwy, znajduje się tutaj wiele zabytków i tras spacerowych godnych polecenia.

Jeśli idzie o praktyczne aspekty życia w Krakowie, to warto wiedzieć, że w mieście sprawnie działa komunikacja miejska, dzięki czemu – nawet mieszkając w oddalonych od centrum dzielnicach – nie ma problemu z dojazdem na uczelnię. W Krakowie jest także stosunkowo łatwo znaleźć pokój lub mieszkanie na wynajem, choć trzeba liczyć się z faktem, że ceny są tutaj dość wysokie – koszt wynosi od 1200 do 2500 złotych za wynajem dwupokojowego mieszkania w okolicy centrum miasta.

Książka dla studenta amerykanistyki

Osobom zainteresowanym studiami na kierunku amerykanistyka polecamy książkę, która z pewnością przyda się podczas nauki – jest to „Historia USA” autorstwa Maldwyna A. Jonesa, znawcy historii Stanów Zjednoczonych. Autor w zwięzły sposób opisuje historię tego kraju, aż od jego początków, kiedy to w 1607 roku na wschodnim wybrzeżu wylądowali ojcowie pielgrzymi, aż do współczesności, a konkretnie 1992 roku.Autor: Justyna Bocheńska

Data publikacji: 13-05-2017