Studia na kierunku informatyka w Krakowie
Liczba uczelni
Informatykę w Krakowie możemy studiować na 6 uczelniach publicznych: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja, Politechnika Krakowska oraz Akademia Górniczo-Hutnicza oraz na 4 uczelniach prywatnych w tym: Społeczna Akademia Nauk, Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki, Wyższa Szkoła Zarządzania i Biznesu i Krakowska Akademia im. A. Frycza Modzelewskiego.
Tryby Studiowania
Studia na kierunku informatyka możemy odbywać w trzech trybach: dziennie, wieczorowo oraz zaocznie(weekendowo), co pozwoli każdemu bez problemu pogodzić studia z pracą czy innymi zajęciami. Studia I stopnia trwają od 3 do 3,5 roku i kończymy je z tytułem licencjackim lub inżynierskim, dla chętnych oczywiście są dostępne również studia II stopnia kończące się tytułem magistra.
Ceny
Koszty studiowania plasują się w okolicy 2000-3500 złotych za semestr w zależności od uczelni oraz trybu studiowania. Warto pamiętać, że płatność możemy rozbić na comiesięczne raty, bądź opłacić w całości cały semestr a nawet cały rok.
Studia bezpłatne w Krakowie – zasady rekrutacji
Podstawowym elementem niezależnie od uczelni jest liczba uzyskanych punktów rekrutacyjnych, czyli jak najwyższy wynik z egzaminu maturalnego. Najważniejszych przedmiotem jest oczywiście informatyka, ale należy pamiętać, żeby przyłożyć się również do matematyki.
Poniżej przedstawiamy zasady rekrutacji na kilku uczelniach publicznych.
Zasady rekrutacji Uniwersytet Jagielloński
Aktualizacja 2022
Źródło: Uniwersytet Jagielloński
Zasady rekrutacji na informatykę na Politechnice Krakowskiej - rok 2022/23
Zasady rekrutacji Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Aktualizacja 2022
Źródło: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Zasady rekrutacji na informatykę na AGH - rok 2022/23
Aktualizacja 2022
Źródło: Akademia Górniczo-Hutnicza
Zasady rekrutacji Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Aktualizacja 2022
Źródło: Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Predyspozycje do studiowania na kierunku informatyka
Studia informatyczne to dobry pomysł na zawodową przyszłość dla osób, które dobrze czują się w tej tematyce. Informatykę można studiować na wielu uczelniach publicznych i prywatnych, wybór jest więc naprawdę spory. Warto jednak pamiętać, by mierzyć swoje siły na zamiary – informatyka jest trudnym kierunkiem i z pewnością nie każdy poradzi sobie na nim tak samo dobrze. Studia informatyczne są przeznaczone dla osób, które mają umysły ścisłe i dobrze radzą sobie z takimi przedmiotami i dziedzinami, jak matematyka, logika, analizowanie danych. Ważna jest umiejętność logicznego myślenia, łączenia faktów, wyciągania wniosków z często sprzecznych informacji. Przyda się też pomysłowość i kreatywność, które w zawodzie informatyka są nie do przecenienia.
Przyszli informatycy powinni być otwarci na zdobywanie nowej wiedzy i informacji na temat nowinek technologicznych. Jest to bowiem branża bardzo dynamicznie rozwijająca się i wiedza czysto akademicka prędzej czy później okazuje się niewystarczająca. Studenci informatyki muszą być również bardzo dokładni, odpowiedzialni, sumienni i cierpliwi. Ich przyszła praca będzie bowiem polegała na wielu godzinach spędzonych przed ekranem monitora w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań. Dobry informatyk powinien umieć pracować szybko, sprawnie i pod presją czasu. Na pewno przyda się też komunikatywność i umiejętność współpracy z ludźmi. Informatycy, choć pracują każdy przy swoim komputerze, najczęściej są częścią większego zespołu, który wspólnie realizuje poszczególne projekty.
Perspektywy zatrudnienia w Krakowie po studiach informatycznych
Absolwenci studiów informatycznych mają w Krakowie wiele możliwości zawodowych, które w dużym stopniu są uzależnione od tego, jaką specjalizację wybrali w trakcie studiów. Nieco inne zatrudnienie znajdują na przykład specjaliści od systemów informatycznych czy twórcy oprogramowania, a inne analitycy danych czy testerzy gier. Dobry informatyk z pewnością znajdzie zatrudnienie w firmach z branży IT, których na rynku, szczególnie w dużych miastach, jest coraz więcej. Informatyków potrzebują też niemal wszystkie większe i mniejsze firmy, organizacje, urzędy i instytucje, które wprowadzają systemy informatyczne dla usprawnienia swojego funkcjonowania.
Informatycy zatrudniani są na etacie lub kontrakcie za całkiem dobre stawki, które mogą być równowartością kilku średnich krajowych. Jednak specjaliści w swojej dziedzinie mogą równie dobrze pracować na własnej działalności w swoich firmach. Praca dla siebie ma tę zaletę, że nie trzeba ograniczać się do jednego klienta. Można wykonywać wiele zleceń dla wielu klientów biznesowych czy instytucjonalnych, co oczywiście znacznie zwiększa możliwości zarobkowe. Każdy absolwent informatyki powinien również dbać o nieustanny rozwój zawodowy i poszerzanie swoich umiejętności. W informatyce nieustannie pojawiają się nowości, które należy znać, aby po prostu nie wypaść z zawodowego obiegu.
Studia informatyczne Kraków, specjalizacje:
Bazy danych
Kierunek bazy danych skupia się na projektowaniu architektury, tworzeniu oraz stosowaniu rozwiązań analityczno-raportowych. Tematyka poruszana na zajęciach dotyczy tworzenia relacyjnych, wielowymiarowych, dokumentowych i grafowych baz danych. Zajęcia odbywają się w różnych formach, począwszy od wykładów, a zakończywszy na projektach nieodłącznie związanych ze sztuczną inteligencją. Absolwenci mogą wybierać wśród organizacji państwowych, a także rozpocząć karierę w każdym przedsiębiorstwie generującym oraz modyfikującym zbiory danych – banki, instytucje finansowe, firmy telekomunikacyjne i inne.
Specjalizację prowadzi Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie.
Programowanie obiektowe
Programowanie obiektowe jest ściśle związane zarówno z projektowaniem, jak i tworzeniem od podstaw oprogramowania w języku obiektowym, czyli JAVA. Studenci zostają zapoznani z aktualnie wykorzystywanymi narzędziami programistycznymi, a także sposobami sprawdzania oprogramowania. Osoby, które zdecydują się na ten kierunek znajdą zatrudnienie głównie w dużych korporacjach działające na arenie międzynarodowej, ich specyfiką jest tworzenie aplikacji oraz systemów dla potężnych zleceniodawców biznesowych.
Specjalizację można studiować na Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie.
Systemy i sieci komputerowe
Studenci tego kierunku skupią się przede wszystkim na projektowaniu oraz tworzeniu najważniejszych usług, wśród których mowa o sieciach lokalnych oraz rozległych, autoryzacji oraz mechanizmach uwierzytelniania. Oferty pracy będą występowały głównie od firm pałających się integracją systemów IT, a także świadczących usługi wdrożeniowy, doradcze i modyfikowanie danych. W tym kierunku można kształcić się na Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie.
Zarządzanie projektami IT
Kierunek studiów przeznaczony dla osób zainteresowanych zarządzaniem zespołami produkcyjnymi IT. Kierowanie projektami to najważniejsze zagadnienie, jednakże cykl życia produktu informatycznego odgrywa niemniejszą rolę.
Specjalizację prowadzi Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie.
Projektowanie gier komputerowych
W trakcie nauki studenci skupiają się na dwóch zagadnieniach, pierwszy z nich dotyczy powodów sięgania po gry oraz emocji z nimi związanymi. Nauczą się oni w jaki sposób tworzyć rozrywkę, poznawać psychikę użytkowników oraz analizować sukcesy, jak i porażki z nimi związane.
W tym kierunku można kształcić się na Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki w Krakowie.
Projektowanie baz danych
Studia oferują projektowanie baz danych, a oprócz tego generowanie zaawansowanych zapytań. Umożliwiają one tworzenie systemów raportowania oraz aplikacji bazodanowych. Absolwenci podejmą w przyszłości bardzo dobrze płatną pracę.
Ten kierunek możemy studiować w gmachu Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie.
Studia informatyczne na uczelniach niepublicznych w Krakowie
Uniwersytet Pedagogiczny
Studia na kierunku informatyka są dwustopniowe. Studenci już od pierwszego roku studiów inżynierskich pierwszego stopnia mają do wyboru trzy specjalizacje: administracja systemami informatycznymi, multimedia i technologie internetowe, informatyka nauczycielska. Celem studiów jest wykształcenie nowoczesnych, profesjonalnie przygotowanych kadr, które spełnią oczekiwania branży IT. Studia kładą duży nacisk na naukę praktycznych umiejętności, a ich absolwenci są świetnie przygotowani do pracy zawodowej w różnych obszarach IT.
Uniwersytet Rolniczy
Kierunek informatyka realizowany jest w ramach trzyletnich studiów pierwszego stopnia. Celem kształcenia na tym kierunku jest przygotowanie specjalistów, którzy będą zajmować się systemami informatycznymi i bazami danych w ośrodkach, firmach i instytucjach związanych z leśnictwem lub rolnictwem. Program studiów jest tak skonstruowany, aby umiejętnie łączyć wiedzę teoretyczną z kształtowaniem umiejętności praktycznych. Absolwenci studiów są świetnie przygotowani do przyszłej pracy zawodowej.
Akademia Górniczo-Hutnicza
Studia na kierunku informatyka na AGH są realizowane aż na 6 wydziałach. Każdy wydział oferuje nieco inny program nauczania, jednak wszystkie zapewniają uzyskanie gruntownej wiedzy dotyczącej inżynierii oprogramowania, projektowania aplikacji komputerowych, projektowania infrastruktury sieciowej. Studenci mają do wyboru sporo specjalności, jak na przykład systemy informatyki przemysłowej, informatyka w technice cieplnej, informatyka w medycynie i systemach multimedialnych, inżynieria oprogramowania i systemów, systemy informatyczne w produkcji i administracji.
Politechnika Krakowska
Kierunek informatyka na Politechnice Krakowskiej prowadzony jest na 3 wydziałach. Choć programy kształcenia mogą się nieco różnić, celem jest nabycie i rozwijanie umiejętności w tworzeniu i używaniu zaawansowanych narzędzi informatycznych. Na pierwszym stopniu studiów na żadnym wydziale nie ma podziału na specjalności. Na drugim stopniu natomiast studenci na Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki mają do wyboru między innymi analitykę danych, grafikę komputerową i multimedia, informatykę stosowaną czy inżynierię obliczeniową.
Data publikacji: 17-03-2022