Uczelnie z kierunkiem Architektura w Krakowie
Opis kierunku
W XXI wieku architekt to ktoś kto kreuje i projektuje nie tylko przestrzeń publiczną czy budynki, ale również dba o zachowanie harmonii pomiędzy już istniejącymi budynkami a tymi dopiero powstającymi. Jest to połączenie nauk społecznych, technicznych oraz artystycznych. Absolwenci kierunku będą przygotowani do stworzenia całego projektu od rysunku wstępnego poprzez wizualizacje graficzne, makiety do końcowej realizacji.
Liczba uczelni
W Krakowie architekturę można studiować na 3 publicznych uczelniach. Są to Akademia Sztuk Pięknych, Politechnika Krakowska oraz Uniwersytet Rolniczy. Kształcić się na kierunku Architektura można również na niepublicznej uczelni. W swojej ofercie ma ją Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Tryby Studiowania
Studia dzienne prowadzone przez uczelnie publiczne są studiami bezpłatnymi. Oferowaną są również studia niestacjonarne (płatne) prowadzone w formie wieczorowej. Oznacza to zajęcia od poniedziałku do piątku w godzinach wczesnopopołudniowych.
Ceny
Jedynie dwie uczelnie państwowe w Krakowie kształcą wieczorowo na kierunku architektura. Politechnika Krakowska wymaga semestralnej opłaty w wysokości 4 200 złotych, a Akademia Szkół Pięknych 7 500 złotych.
Studia bezpłatne – zasady rekrutacji
W tej części artykuły przeczytacie jakie przedmioty zdawane na maturze będą brane pod uwagę przy rekrutacji. Są one różne w zależności od uczelni.
Zasady rekrutacji Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie


Specjalizacje na kierunku architektura w Krakowie

Projektowanie przestrzenne, Ochrona zabytków, Architektura Krajobrazu – Politechnika Krakowska
Studia na kierunku architektura to propozycja dla osób, które mają odpowiednie predyspozycje, zainteresowanie tematyką, a także planują związać swoją przyszłość zawodową z projektowaniem budynków oraz różnego rodzaju terenów. Na Politechnice Krakowskiej można znaleźć ciekawe specjalizacje, które kompleksowo przygotowują studentów do przyszłej pracy zawodowej. Na studiach magisterskich drugiego stopnia studenci mają do wyboru: projektowanie przestrzenne, ochronę zabytków oraz architekturę krajobrazu. Są to specjalizacje przeznaczone dla osób, które ukończyły już studia pierwszego stopnia i mają odpowiednie podłoże merytoryczne oraz umiejętności praktyczne. Specjalizacja ochrona zabytków przygotowuje studentów do pracy związanej z ochroną, renowacją i remontami obiektów zabytkowych. Projektowanie przestrzenne daje wiele możliwości pod względem projektowania różnego rodzaju obiektów, budynków czy elementów infrastruktury. Architektura krajobrazu to natomiast specjalizacja dla osób, które są zainteresowane planowaniem przestrzeni miejskiej lub terenów zielonych. Wszystkie specjalizacje trwają dwa lata. Kształcenie umiejętnie łączy dziedziny ogólne ze specjalistycznymi, a także z praktyczną nauką umiejętności zawodowych.
Architektura wnętrz – Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Architektura wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie to dwustopniowe studia kierunkowe, które odbywają się w trybie 3-letnich studiów licencjackich oraz 2-letnich studiów magisterskich. Kierunek w sposób wszechstronny kształci studentów w zakresie wiedzy o sztuce, kulturze, nowoczesnych trendach w designie wnętrz, a także w projektowaniu mebli i dodatków. Studenci zdobywają również szereg umiejętności związanych z wykorzystaniem sprzętu multimedialnego oraz zaawansowanego oprogramowania. Absolwenci architektury wnętrz są doskonale przygotowani do zawodów: projektant wnętrz, projektant mebli oraz do zawodów pokrewnych.
Perspektywy pracy po studiach na kierunku architektura

Ukończenie studiów na kierunku architektura daje wiele możliwości i kwalifikacji zawodowych. Absolwenci tego kierunku są kompleksowo przygotowani do wykonywania zawodu architekta, projektanta wnętrz, planisty czy konserwatora zabytków.
W zależności od realizowanej w trakcie studiów specjalizacji, absolwenci architektury wnętrz znajdują zatrudnienie w firmach projektowych, zajmujących się planowaniem przestrzeni miejskiej oraz terenów zielonych, a także w biurach zajmujących się projektowaniem wnętrz. Mają również wiele możliwości zatrudnienia w instytucjach i urzędach odpowiedzialnych za przestrzeń miejską, zabytki czy gospodarowanie przestrzenne. Doświadczeni architekci mają również możliwość założenia własnej firmy i pracy na własny rachunek. Im więcej kwalifikacji i kompetencji zdobędzie się na studiach oraz w trakcie nauki własnej, tym więcej ciekawych i atrakcyjnych zarobkowo możliwości zarobkowych.
Data publikacji: 09-08-2019