Znajdź swoje wymarzone studia w Krakowie

Arena Laser Tag, pokój zagadek czy laserowy labirynt?

Arena Laser Tag, pokój zagadek czy laserowy labirynt?

 

Jednymi z najpopularniejszych rozrywek są pokoje zagadek (escape roomy) oraz paintball. Ten drugi ma dwie odmiany - tradycyjną, w której amunicją jest farba, oraz laserową, w której zamiast farby używa się wiązki podczerwieni.

Jednymi z najpopularniejszych rozrywek są pokoje zagadek (escape roomy) oraz paintball. Ten drugi ma dwie odmiany - tradycyjną, w której amunicją jest farba, oraz laserową, w której zamiast farby używa się wiązki podczerwieni. Jaka jest geneza laserowego paintballa? Jakimi regułami rządzi się pokój zagadek? Zapraszamy do lektury!

Historia Laser Tag

Laser Tag jest odmianą paintballu, w której nie używa się farby - zamiast tego amunicją jest laser. Pierwsza rozgrywka tradycyjnego paintballa odbyła się w 1981 roku, zaś laserowego - 1982 roku. Projektantem gry opartej na patencie z wiązką podczerwieni był George Carter. Sam patent ma swoje korzenie w Siłach Zbrojnych Stanach Zjednoczonych, a konkretniej w systemie MILES, który znajdował zastosowanie w latach 70. i 80. Używana podczas ćwiczeń broń miała przymocowany nadajnik, emitujący wiązkę podczerwieni, zaś sami żołnierze byli ubrani w kamizelki z czujnikiem odbiornika. Po skierowaniu wiązki na kamizelkę rozlegał się charakterystyczny dźwięk, który informował o “trafieniu” przeciwnika. System MILES umożliwiał prowadzenie ćwiczeń, również tych z udziałem czołgów lub śmigłowców, bez możliwości uszkodzenia lub zniszczenia obiektu. Jednocześnie zachowany był realizm ćwiczeń.

Laser Tag ma sporo zalet:

 • jest bezbolesny,
 • nie brudzi ubrań - w przeciwieństwie do zwykłego paintballa, gdzie amunicją jest farba,
 • wiązka podczerwieni może osiągnąć zasięg nawet 200 metrów,
 • nie wymaga zakładania masek ochronnych,
 • amunicja jest nieograniczona - w przeciwieństwie do zwykłego paintballa, w którym farba może się skończyć,
 • rozgrywkę laserowego paintballa można zorganizować nawet w ciasnych przestrzeniach - tradycyjny paintball wymusza grę na zewnątrz.

Ciekawym rozwiązaniem jest także laserowy labirynt. Gra rozgrywa się w specjalnym pomieszczeniu, w obrębie którego rozmieszczone są wiązki laserowe i przyciski. Zadaniem uczestników zabawy jest pokonanie świetlnych przeszkód oraz dostanie się na przeciwległy koniec pomieszczenia. Podczas wędrówki gracze wykonują wyznaczone zadania. 

Kto nie może grać w laserowego paintballa?

Do gry w Laser Tag nie dopuszcza się dzieci do 7.roku życia, kobiet w ciąży, osób będących pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających, a także osób z:

 • chorobami serca,
 • chorobami układu krążenia,
 • epilepsją fotogenną,
 • chorobami układu oddechowego,
 • chorobami zwiększającymi podatność na urazy.

Escape Room

Tzw.escape roomy od dłuższego czasu cieszą się bardzo dużą popularnością. Pokój zagadek Kraków polega na tym, że grupę osób zamyka się w jednym pomieszczeniu. Aby wyjść, uczestnicy muszą w określonym czasie rozwikłać zadane zagadki. Escape Roomy są dostępne zarówno w formie stacjonarnej, jak i w wirtualnej rzeczywistości. 

Centrum rozrywki Katowice, jakim jest Mystery Machinery, oprócz Laser Tagi escape roomów, posiada piłkarzyki, strefę wirtualnej rzeczywistości, bilard oraz doskonale wyposażoną strefę gastronomiczną.

Data publikacji: 24-10-2023