Znajdź swoje wymarzone studia w Krakowie


Studiowanie prawa – dlaczego warto wziąć je pod uwagę?

Studiowanie prawa – dlaczego warto wziąć je pod uwagę?


Prawo to dziedzina nauki, w której na pewno każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Znajomość obowiązującego prawa przydaje się nie tylko tym, którzy na stałe chcą związać się z sądownictwem, ale i tym, których marzeniem jest na przykład praca w jednej z największych korporacji. Ukończenie prawa otwiera wiele dróg i możliwości. To dlatego ten kierunek cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i aplikują na niego nie tylko absolwenci szkoły średniej, ale i osoby, które mają za sobą już jedne studia, ale planują dalszą edukację. Jeśli nadal wahasz się nad wyborem prawa, podpowiemy ci, dlaczego warto wziąć je pod uwagę przy rejestracji na nadchodzący rok akademicki.

Prawo daje duże szanse na karierę

Ukończenie prawa wiąże się z dużym prestiżem i możliwościami rozwoju swojej kariery. Część absolwentów decyduje się na zrobienie aplikacji i pracę w sądzie lub kancelarii. Pozostali postanawiają zakładać własne biznesy lub wejść do struktur międzynarodowych korporacji. Absolwenci prawa widziani są jako osoby ambitne, pracowite, które mają za sobą lata intensywnej nauki. Właśnie dlatego z reguły doceniani są na rynku pracy i znajdują satysfakcjonujące ich zatrudnienie, które pozwala im na stały rozwój. Zwłaszcza absolwenci WSB-NLU. Wyższa Szkoła Biznesu pozwala na dogłębne poznanie wszystkich gałęzi prawa i wszelkich ich aspektów, na przykład w zakresie prawa cywilnego, karnego czy międzynarodowego.

Studia jednolite, które kończą się uzyskaniem tytułu magistra

W przypadku prawa nie ma standardowego podziału na studia licencjackie oraz magisterskie, czyli na system 3+2. Osoby, które decydują się na te studia, rozpoczynają 5-letnie studia jednolite, które kończą się uzyskaniem tytułu magistra prawa. Wiele osób postrzega takie rozwiązanie jako korzystniejsze. Od początku studiów aż do ich końca cały czas skoncentrowane są na jednej materii, którą mają szansę zgłębić od A do Z. Oczywiście WSB-NLU pozostawia swoim studentom pewną dowolność i jeszcze podczas trwania studiów mają oni możliwość zdecydowania się na jedną z proponowanych specjalności. Tymi specjalnościami są: prawo w biznesie, prawo w administracji, prawo ogólne. Każda z nich pozwala uzyskać niezbędną wiedzę z ich zakresu, która przyda się albo bezpośrednio przy podjęciu pracy, albo podczas kontynuowania nauki na jednej z aplikacji.

Studenci, którzy zdecydują się na prawo w biznesie, w głównej mierze uczyć się będą o prawie gospodarczym oraz o prawie podatkowym. Taka wiedza pozwala na późniejsze sporządzanie specjalistycznych aktów prawnych dla firm oraz organizacji, a także na podjęcie pracy w sektorze podatkowym.

Osoby, które natomiast wybiorą prawo w administracji, będą mogły realizować się na przykład w urzędach lub jednostkach samorządowych. To propozycja przede wszystkim dla osób, które chcą zająć się zastosowaniem prawa w sektorze publicznym.

Ostatnią proponowaną przez WSB-NLU specjalnością jest prawo ogólne. To opcja, którą wybierają studenci, którzy przez 5 lat chcą kształcić się w różnych dziedzinach prawa, a następnie wybrać dla siebie konkretną aplikację.

Wybór ciekawej ścieżki kariery

Absolwenci prawa, którzy chcą kontynuować swoją naukę, mają taką możliwość poprzez wybranie konkretnej aplikacji, która najbardziej odpowiada ich zainteresowaniom. Jej wybór pozwala na późniejsze podjęcie zawodu ściśle związanego zarówno z samym prawem, jak i z ukończoną aplikacją. Osoby po specjalistycznych aplikacjach mogą zostać między innymi:

  • notariuszami,
  • sędziami,
  • radcami prawnymi,
  • adwokatami,
  • komornikami.

Jak więc widać, prawo otwiera naprawdę wiele dróg i możliwości. Zwłaszcza gdy ukończone zostanie na porządnej uczelni cieszącej się doskonałą renomą, takiej jak WSB-NLU. Jej absolwenci znajdują zatrudnienie w najlepszych firmach i kancelariach, a także z powodzeniem otwierają własne, dobrze prosperujące biznesy.

Nauka krytycznego myślenia

Studia prawnicze rozwijają na wielu płaszczyznach. Choć oczywiście wiele osób uważa, że na tym etapie edukacji studenci całymi dniami zgłębiają jedynie kodeksy, nie jest to do końca prawdą. Nauka na renomowanej uczelni pod czujnym okiem odnoszących sukcesy wykładowców, pozwala na rozwój różnych umiejętności, które znajdują zastosowanie w przyszłości. Jedną z nich jest umiejętność krytycznego myślenia. Oprócz tego studia prawnicze uczą wytrwałości, zaradności w każdej sytuacji i mocnego podejścia do każdej kwestii. Przyszli prawnicy zyskują także zdolność analizowania, dokładnego czytania wszelkich umów, badań i artykułów. Te umiejętności przydają się nie tylko i wyłącznie w pracy zawodowej, ale i w życiu codziennym.

Zwłaszcza że studenci WSB-NLU uczą się poprzez doświadczenie. Mają możliwość korzystania z wiedzy przekazywanej przez specjalistów w swojej dziedzinie i chętnie posługują się nią podczas projektów zespołowych lub indywidualnych. WSB-NLU jest członkiem Sądeckiej Izby Gospodarczej oraz Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, dzięki czemu studenci mogą czerpać wiedzę na temat prawa biznesowego dosłownie z pierwszej ręki.

Data publikacji: 14-02-2024