Kierunek lekarski to jeden z trzech najczęściej wybieranych kierunków studiów (obok informatyki i psychologii). Droga do bycia lekarzem wygląda nieco inaczej niż w zawodach niemedycznych - studia trwają 6 lat, następnie trzeba odbyć obowiązkowy staż, a potem można zdecydować się na specjalizację w wybranej dziedzinie medycyny. Sprawdźmy więc, jak cały proces - od matury do specjalizacji - wygląda w praktyce.
Kierunek lekarski można studiować na uczelniach publicznych i niepublicznych. W uczelniach publicznych decyduje liczba punktów zdobytych na maturze, przy czym punktowane są takie przedmioty jak biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, język obcy, język polski i matematyka. W uczelniach niepublicznych rekrutacja również odbywa się na zasadzie konkursu świadectw maturalnych. Jednak ze względu na niższe progi punktowe i mniejszą liczbę kandydatów na jedno miejsce kandydaci zyskują większe szanse dostania się na wymarzony kierunek.
Jednolite studia magisterskie na kierunku lekarskim trwają 12 semestrów, czyli trzeba poświęcić minimum 6 lat na naukę. Przez pierwsze trzy lata student zgłębia wiedzę teoretyczną z zakresu dziedzin medycznych, takich jak anatomia, patofizjologia, genetyka czy immunologia. Od czwartego roku studiów rozpoczyna się nauka dyscyplin klinicznych (specjalności). Nauka realizowana jest m.in. w formie zajęć praktycznych z udziałem pacjentów (np. w klinikach, szpitalach, poradniach, przychodniach POZ, hospicjach) oraz w symulowanych warunkach klinicznych. Każdy przyszły lekarz musi znać podstawy głównych specjalizacji lekarskich. Stąd też nawet osoba, która chce pracować jako psychiatra dziecięcy, musi zaliczyć m.in. zajęcia z takich specjalizacji jak:
Ponadto student musi odbyć praktyki zawodowe, przy czym program praktyk, formę, termin oraz sposób weryfikacji umiejętności ustala uczelnia.
Sześcioletni okres studiów na kierunku lekarskim kończy praktyczny egzamin OSCE (Objective Structured Clinical Examination), który polega na wykonaniu różnych zadań w symulowanych warunkach klinicznych. Po ukończeniu studiów lekarz nie ma jeszcze pełnego prawa do wykonywania zawodu (PWZ). Aby je otrzymać, należy zdać Lekarski Egzamin Końcowy (LEK) i ukończyć staż podyplomowy.
Egzamin ma formę testu jednokrotnego wyboru składającego się z 200 pytań. Aby uzyskać pozytywny wynik, należy zdobyć co najmniej 56% punktów. Lekarze, którzy nie zdali LEK-u lub nie są zadowoleni ze swojego wyniku, mogą podchodzić do egzaminu wielokrotnie. Wynik z egzaminu ma bowiem znaczenie podczas rekrutacji na specjalizację.
Staż podyplomowy polega na wykonywaniu pracy w podmiocie leczniczym wskazanym przez okręgową radę lekarską. Staż trwa 13 miesięcy i odbywa się na podstawie umowy o pracę.
Po otrzymaniu pełnego prawa do wykonywania można pracować np. jako lekarz pierwszego kontaktu w POZ, na szpitalnym oddziale ratunkowym czy w punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Wielu lekarzy decyduje się jednak na zrobienie specjalizacji. Jest to praca na pełen etat w szpitalu, która polega na realizowaniu programu specjalizacyjnego zakończonego Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym (PES). Tryb i czas trwania szkolenia zależą od specjalizacji. Dla przykładu, laryngolog, musi ukończyć 5-letnie szkolenie specjalizacyjne z otorynolaryngologii. Z kolei specjalizacja z laryngologii dziecięcej wymaga ukończenia 2-letniego modułu podstawowego z otorynolaryngologii i 4-letniego modułu specjalistycznego z otorynolaryngologii dziecięcej.
Artykuł powstał przy współpracy z placówką Małopolskie Centrum Zdrowia.
Data publikacji: 13-05-2025