Znajdź swoje wymarzone studia w Krakowie

Jak przeprowadzić onboarding nowego pracownika?

Jak przeprowadzić onboarding nowego pracownika?

Onboarding to wdrożenie pracownika do życia przedsiębiorstwa i jednocześnie jeden z ostatnich etapów rekrutacji na stanowisko. Dobre wprowadzenie nowego zatrudnionego okazuje się bardzo korzystne w perspektywie budowania długoterminowej lojalności. W jaki sposób zatem przygotować się do procesu i o czym pamiętać, żeby nie zniechęcić fachowca?

Dlaczego warto wyznaczyć jasne cele?W pierwszej kolejności firma powinna wyznaczyć jasny okres aklimatyzacji, w którym pracownik zapozna się z najważniejszymi procedurami, przejdzie przez obowiązkowe szkolenia i na spokojnie opanuje klimat działalności gospodarczej. Wiele korporacji stosuje zasadę kwartalnego przygotowania. Dzięki temu nowy pracownik nie działa na początku pod dużym obciążeniem, a przedsiębiorstwo ma czas na potwierdzenie decyzji o współpracy. W tym czasie pracownik może już pozyskiwać zadania do samodzielnego wykonania, ale pod nadzorem bardziej doświadczonego specjalisty. Ewaluacja, czyli ocena pracownika to fundament dobrego wdrożenia. To właśnie na początku współpracy wyrabia się najważniejsze nawyki.

Dlaczego to ułatwienie dla rekrutacji?W niektórych ogłoszeniach rekrutacyjnych przedsiębiorstwa jasno informują o warunkach wdrożenia, a to spora zachęta dla niektórych specjalistów pragnących ocenić nowe możliwości. Statystyki HR wskazują jasno na pewien trend. Dobre wdrożenie umożliwia zatrzymanie pracownika na dłużej. A o to właśnie chodzi w aktualnych warunkach funkcjonowania gospodarki. Profesjonalne wdrożenie i pewna dawka uczciwego mentoringu przekłada się na motywację, postawę lojalnościową, większą sumienność wykonywania obowiązków.

Co wchodzi w skład wdrożenia nowego pracownika?Dopełnienie formalności to jeden z fundamentalnych etapów. Firma musi zapoznać każdego pracownika z normami BHP, z wewnętrznymi procedurami obiegu dokumentów, z systemem komputerowym, działami. To stosunkowo szybki i bezproblemowy etap. Kolejna sprawa to rzeczywiste przedstawienie obowiązków rekruta. To niestety obszar mocno problematyczny w przedsiębiorstwach starej daty, gdzie obowiązki przechodzą płynnie pomiędzy różnymi działami. Z takiej strategii lepiej rezygnować na rzecz wysokiej specjalizacji i jasnych warunków kontroli. Warto również wyjaśnić pracownikowi na początku, w czym tkwi wartość jego pracy. Jak wszystkie zadania odbijają się na życiu firmy i jakie miejsce znajdują w łańcuchu zarządzania. Onboarding wiąże się naturalnie z integracją i wejściem do zespołu.

Dlaczego nie warto komplikować życia nowemu pracownikowi?Najlepiej oczywiście nowemu człowiekowi w firmie nie komplikować życia. Proces wdrożenia nie może urastać do rangi czegoś bardzo rozbudowanego, skomplikowanego. Prostota to podstawa. Trzeba przy okazji jasno wyznaczyć czas na ocenę, podsumowanie wyników okresu próbnego i moment przejścia na pełnowymiarowego pracownika organizacji, który musi wykazać się już samodzielnością w podejmowaniu pewnych decyzji. Przy wdrożeniach dobrze sprawdza się zasada bardziej spersonalizowanego mentoringu. Bardziej doświadczony pracownik, który pomaga mniej zaawansowanemu koledze to jedna z najlepszych perspektyw podczas rekrutacji.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://ux-pm.pl/blog/onboarding-nowego-pracownik

Data publikacji: 20-09-2022